Reklama
Reklama

Poczta Polska sprawdza, czy płacimy abonament. 40 tysięcy postępowań egzekucyjnych wobec tych, którzy nie płacą

Zdjęcie ilustracyjne | fot. tookapic / Pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. tookapic / Pixabay.com

Jak ustalił portal wirtualnemedia.pl, od początku roku do końca września, a więc w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2022 roku, wszczęto 39 765 postępowań egzekucyjnych wobec osób, które nie płacą abonamentu za używanie telewizora lub radia. To kontrolerzy Poczty Polskiej sprawdzają, czy zarejestrowaliśmy odbiorniki oraz weryfikują, czy płacimy za nie abonament. Jeśli okaże się, że nie i mamy zaległości, powinniśmy otrzymać upomnienie.

Jeśli upomnienie nie działa, jest to podstawa dla Poczty Polskiej, by skierować sprawę do miejscowego naczelnika Urzędu Skarbowego, który jest w tym przypadku organem egzekucyjnym. Organ ten może w przypadku zadłużenia zabezpieczyć konto, a nawet nieruchomość dłużnika.

Co istotne, nie ma obowiązku wpuszczania do domu czy do samochodu pracownika Poczty Polskiej, który miałby skontrolować posiadanie przez nas odbiornika.

W ubiegłym roku, w analogicznym okresie, wszczęto 43 917 postępowań, a więc więcej niż bieżącym roku. W całym 2021 roku było ich nieco ponad 55 tysięcy.

Jaka kara czeka nas w przypadku niepłacenia abonamentu? To 30-krotność miesięcznego abonamentu. Dodatkowo trzeba zapłacić zaległe składki. W przypadku radia miesięczna opłata to 7,5 zł, a w przypadku telewizora lub telewizora i radia - 24,5 zł. Od przyszłego roku stawki idą w górę do odpowiednio 8,7 zł i 27,3 zł.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
13.12 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro