Reklama
Reklama

Blisko 300 milionów złotych trafi do Wielkopolski. "Zrealizowane zostaną trzy ważne projekty"

fot. WUW Poznań

Piąta edycja Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych poświęcona została rozwojowi stref przemysłowych.

Do samorządów w całej Polsce trafi blisko 5 mld zł na rozwój stref przemysłowych z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. W całym kraju wsparcie uzyska realizacja 52 projektów, z czego 3 są z Wielkopolski.

Piąta edycja programu została skierowana do samorządów, które na swoim obszarze rozwijają strefy przemysłowe. Program ma na celu przyciągnięcie nowych inwestycji w regionie, rozwój eksportu oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

"W Wielkopolsce jest już kilkadziesiąt inwestycji, które uzyskały dofinansowanie z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, a są już zakończone. Duża część umów na realizację inwestycji z rządowym wsparciem w ramach programu została już podpisana i są one w trakcie realizacji" - podkreśla wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Jak dodaje wojewoda, w ramach piątej edycji programu do Wielkopolski trafi blisko 300 mln zł bezzwrotnego dofinansowania, dzięki czemu w województwie zostaną zrealizowane trzy ważne projekty. "Dzięki środkom z programu dofinansowana zostanie realizacja bardzo ważnej i długo wyczekiwanej inwestycji w powiecie kolskim - budowy północnej obwodnicy Koła w ciągu drogi powiatowej NR 3205P, na którą samorząd otrzymał 220,5 mln zł rządowego wsparcia. Środkami w wysokości 58,6 mln zł dofinansowany zostanie rozwój zachodniej strefy przemysłowej w Pile, w tym parku przemysłowego Piła-lotnisko. Z kolei Gmina Przygodzice dostała 19,2 mln zł na budowę wiaduktu drogowego wraz z siecią dróg na terenach aktywizacji gospodarczej w Przygodzicach" - wymienia Nina Swarcewicz z biura prasowego WUW w Poznaniu.

Nabór wniosków w ramach V edycji programu trwał od 21 czerwca do 26 lipca 2022 roku.

"Rządowy Program Inwestycji Strategicznych to program kompleksowego wsparcia samorządów. Rządowe środki dla miast, gmin, powiatów i województw dają szanse na kolejne inwestycje, które przyśpieszą rozwój całego kraju. Bezzwrotne dofinansowanie wyniesie nawet do 98 proc. wartości inwestycji. Minimalny poziom udziału własnego samorządu wynosi 2 proc." - wyjaśnia Swarcewicz.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
28.57 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro