Reklama

Rynek Łazarski najlepiej zrewitalizowaną miejską przestrzenią publiczną w kraju. Tak wyglądał kiedyś [FOTO]

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Rynek Łazarski znalazł się wśród laureatów konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na Najlepiej Zagospodarowaną Przestrzeń Publiczną 2022.

Poznański rynek wygrał w kategorii "Rewitalizowana miejska przestrzeń publiczna". - Nagrodę przyznano za przestrzeń wykreowaną z wielką kulturą i szacunkiem dla przyszłych użytkowników. Połączono tradycyjne targowe przeznaczenie z funkcjami społecznymi i kulturalnymi. To miejsce ukazujące współczesną rolę rynku: z jednej strony pozwalającą na utrzymanie historycznego, targowego przeznaczenia i inicjowanie różnych publicznych wydarzeń, z drugiej pozwalające na indywidualne spotkania w otoczeniu urządzonej niskiej i wysokiej zieleni - można przeczytać w uzasadnieniu do nagrody.

Po przebudowie rynek to miejsce z funkcją handlową, ale też służące do organizacji wydarzeń społecznych i kulturalnych. - Powstało zatem targowisko, przestrzeń na festyny, szerokie amfiteatralne schody, które m.in. mogą pełnić funkcję widowni do przedstawień, a także fontanna i urządzenia dla dzieci oraz szeroki deptak wprowadzający na rynek od strony ul. Głogowskiej - przypominają urzędnicy.

Jak rynek wyglądał w przeszłości? Cyfrowe Repozytorium Lokalne właśnie pokazało kolekcję zdjęć, na których widać jak prezentowało się to miejsce w latach 40. czy 60. ubiegłego wieku. Więcej zdjęć można zobaczyć TUTAJ.

Czy podoba się Tobie rynek Łazarski po rewitalizacji?

  • 0%
  • 0%

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
48.21 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro