Reklama
Reklama

GDDKiA gotowa na zimę w Wielkopolsce. Miliony na utrzymanie dróg

Zdjęcie ilustracyjne | fot. GDDKiA
Zdjęcie ilustracyjne | fot. GDDKiA

Od połowy października czekają już sprzęt i tony soli drogowej.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przypomina, że zima to czas, w którym ekipy zajmujące się utrzymaniem dróg pracują przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. Głównie chodzi o odśnieżanie i usuwanie śliskości jezdni. I choć mamy dopiero połowę października, wszyscy są już w pełnej gotowości do działania.

- Działaniami na drogach Wielkopolski kieruje: osiem Rejonów oraz 22 Obwody Drogowe (OD), w tym jeden Obwód Utrzymania Autostrady (OUA). Do ich dyspozycji jest 18 magazynów soli - wymienia Marcin Kucharczak z GDDKiA w Poznaniu.

Pod pieczą GDDKiA w regionie jest prawie 1900 kilometrów dróg. Na blisko 500 km najważniejszych tras odśnieża się całą drogę, łącznie z poboczem. - Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godz., zaś błoto pośniegowe może występować do 6 godz. - dodaje. W pozostałych przypadkach czas działania jest uzależniony od standardu utrzymania.

- Do akcji zimowego utrzymania dróg krajowych przygotowanych jest 402 pojazdy, w tym: 117 solarek, 202 pługi, 51 ładowarek, 25 równiarek, 7 Unimogów. Planowane zużycie soli drogowej w woj. wielkopolskim na drogach zarządzanych przez GDDKiA wynosi ok. 35 tys. ton. W ubiegłym sezonie na zimowe utrzymanie dróg w regionie wydaliśmy ok. 32 mln zł.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

16℃
5℃
Poziom opadów:
2.8 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
11.80 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro