Reklama
Reklama

Kolejne uderzenie w kluby go go wyłudzające pieniądze od klientów

Akcja z maja | fot. CBŚP
Akcja z maja | fot. CBŚP

Tym razem zatrzymano 8 osób.

- Przestępcza działalność polegała na pozorowaniu legalnej działalności w ramach założonej i prowadzonej sieci klubów "go-go" funkcjonujących poprzednio pod wspólną nazwą Cocomo. W rzeczywistości miała na celu popełnianie na szkodę klientów klubów przestępstw polegających na doprowadzaniu ich do stanu nieprzytomności, w którym byli oni pozbawiani świadomości, decydującej o możliwości postrzegania, percepcji, oceny otaczającej ich rzeczywistości i pozbawiani możliwości reagowania na działania skierowane przeciwko nim i składnikom ich majątku. Następnie sprawcy dokonywali zaboru w celu przywłaszczenia środków finansowych klientów, a także doprowadzali ich do niekorzystnego rozporządzania mieniem za pomocą wprowadzania w błąd, wyzyskiwania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania podczas dokonywanych transakcji płatniczych za rzekomo oferowane w klubie towary i usługi - podaje Prokuratura Krajowa.

W związku ze sprawą tym razem zatrzymano 8 osób. Postawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a także popełnienia rozbojów i oszustw na szkodę klientów klubów z Krakowa, Gdańska i Sopotu. - Zarzutami objęto zarówno osoby dokonujące bezpośrednio przestępstw na terenie klubów, jak i zatrudnione w tzw. centrali, które poprzez sieć monitoringu obserwowały w czasie rzeczywistym przebieg popełnianych przestępstw, typowały klientów klubów do popełniania na ich szkodę przestępstw, nadzorowały i kreowały sposób ich popełniania, a także dyscyplinowały i wymierzały kary kelnerkom i tancerkom za zachowania zagrażające bezpieczeństwu zorganizowanej grupy przestępczej - dodaje. Grozi za to do 12 lat więzienia.

3 osoby trafiły do aresztu na 3 miesiące. Uznano, że mogą mataczyć. Na pozostałych nałożono dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju, a także kontaktowania się ze sobą. Dodatkowo musieli wpłacić poręczenie majątkowe.

To kolejna odsłona głośnej akcji CBŚP. W maju funkcjonariusze weszli także do klubów go go w Poznaniu. Wówczas w największych polskich miastach zatrzymano ponad 20 osób. Śledczy ustalili, że w klubach oszukiwano klientów - najpierw ich odurzano, a później wyłudzano od nich pieniądze. Niektórzy klienci stracili nawet milion złotych.

- Dotychczas w toku postępowania zarzuty przedstawiono już 32 osobom, jednak śledztwo w dalszym ciągu ma charakter rozwojowy i prokuratorzy nie wykluczają kolejnych zatrzymań - kończy Prokuratura Krajowa.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie IMGW. Obowiązuje do odwołania
21℃
9℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
6.59 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro