Stara Papiernia ma być kolejną wizytówką Poznania. W czwartek wmurowano kamień węgielny
W czwartek uroczyście wbudowano kamień węgielny pod budynkiem Starej Papierni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Stara Papiernia, to teren przy ul. Szyperskiej w Poznaniu, na którym znajdują się trzy budynki po byłej fabryce papieru oraz zabytkowy dworek. Na początku 2020 r. Miasto Poznań wynajęło Uniwersytetowi Artystycznemu w Poznaniu kompleks obiektów, a następnie sprzedało go uczelni.
Jak informuje Marek Woźniak marszałek województwa wielkopolskiego, władze UAP mają w planach zorganizowanie uczelnianego centrum cyfrowego na terenie Starej Papierni. Studenci oraz pracownicy uczelni będą mogli tam przeprowadzać swoje prace badawcze ze szczególnym uwzględnieniem prototypowania projektów z branży meblarskiej oraz wyposażenia wnętrz.
- Ten projekt ma być mostem dla transferu prac naukowców do gospodarki. Małe przedsiębiorstwa nie są w stanie tworzyć prototypów, własnych badań naukowych, ale mogą skorzystać z wysiłku, który podejmują uczelnie. Dla nas, jako regionu ważne jest to, że ten rodzaj działalności będzie doskonale wpisywał się w tak zwane inteligentne specjalizacje. Dla Wielkopolski jedną z nich są wnętrza przyszłości i dotyczą meblarstwa i wyposażenie wnętrz - powiedział Marek Woźniak marszałek województwa wielkopolskiego.
Realizacja całego projektu ma kosztować prawie 40 mln zł. Z tego blisko 23 mln zł to kwota dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.
Na Prototypownię będą się składać m.in. laboratorium obróbki drewna przystosowane do cyfrowej obróbki 3D/5D drewna, laboratorium obróbki metalu, laboratorium biotworzyw i nowych materiałów, studio fotograficzne - informuje rzecznik prasowy marszałka.