Jacek Jaśkowiak: "staliśmy się rowerową stolicą Polski"
Poznań ma najwyższy w kraju udział podróży rowerem w ogólnym ruchu.
- W ciągu kilku lat zwiększył się on ponad dwukrotnie. W 2019 roku wynosił 8,4%, a na podstawie danych z liczników rowerowych można oszacować, że obecnie przekracza już 10%. To m.in. efekt inwestycji w rozwój kluczowych dróg rowerowych - co istotne - budowanych w odpowiednim standardzie. Dzięki nowym trasom mieszkańców przesiadających się z samochodu na rower przybywa w Poznaniu bardzo dynamicznie i to bardzo cieszy. Tych, którzy tego jeszcze nie zrobili, a mogą, zachęcam! Wybierając rower do codziennego przemieszczania się ograniczamy emisję CO2, smog i hałas w mieście, a także poprawiamy swoją kondycję - wyjaśnia w mediach społecznościowych Jacek Jaśkowiak.
Okazuje się, że badania na ten temat przygotował WroData. Porównano w nich Poznań, Wrocław, Gdańsk, Warszawę i Kraków. - Najlepiej wypada w nim stolica Wielkopolski. W 2013 roku udział ruchu rowerowego wynosił 4 procent w stosunku do wszystkich podróży. Przez kolejne sześć lat zwiększył się ponad dwa razy do 8,4% w 2019 r., a rokroczny wzrost wyniósł 13 procent. Program Rowerowy Miasta Poznania zakładał osiągnięcie 12% udziału ruchu rowerowego w Poznaniu do 2025 roku. Prawdopodobnie ten poziom uda się przekroczyć wcześniej - wyjaśniają miejscy urzędnicy.
W tym roku poznańskie liczniki rowerowe zliczyły ponad 5 milionów przejazdów użytkowników jednośladów. - Dzięki tym danym można weryfikować, czy przyjęte założenia rozbudowy dróg rowerowych są realizowane. Jednym z przykładów może być ruch na drodze rowerowej wzdłuż ul. Grunwaldzkiej. Dzięki przedłużeniu trasy do Junikowa wzrósł on tam w ciągu ostatniego roku o 28 procent - dodają.
Najpopularniejsze komentarze