Reklama
Reklama

Wmurowano kamień węgielny pod najwyższy budynek w Poznaniu

fot. Materiały prasowe
fot. Materiały prasowe

11 października miało miejsce uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego biurowiec Silver Andersia.

W wydarzeniu udział wzięli przedstawicieli władz miejskich oraz firm realizujących przedsięwzięcie. "Dziś wmurowujemy kamień węgielny pod najwyższy budynek Poznania i największy budynek biurowy w Wielkopolsce. To wspólne dzieło Von der Heyden Group, Miasta Poznań, PORR i tych, którzy wierzyli w sukces tego przedsięwzięcia. To moment szczególny dla wszystkich, którzy na różnym etapie i w różnej roli, uczestniczyli oraz uczestniczą w tym projekcie. Wielkie rzeczy wymagają wielkiego wysiłku, wielkiej odwagi i wielkiej wiary. Cieszymy się, że pomimo niełatwego, pełnego międzynarodowych napięć, czasu jesteśmy świadkami tak ważnego dla Poznania i całej Wielkopolski wydarzenia" - powiedział podczas uroczystości Adam Trybusz, Prezes Zarządu Andersia Retail Sp. z o.o.

Powstający obiekt w swoim najwyższym punkcie będzie miał 116 metrów wysokości i prawie 40 tys. m2 powierzchni użytkowej rozłożonej na 25 kondygnacjach. Budowa, zaprojektowanego przez poznańską Pracownię Architektoniczną Ewy i Stanisława Sipińskich, biurowca ma zostać ukończona w połowie 2025 r. Inwestorem realizacji jest spółka Andersia Retail Sp. z o.o. - joint venture pomiędzy Von der Heyden Group i Miastem Poznań, generalnym wykonawcą projektu jest PORR S.A., a komercjalizacją biurowca zajmie się m. in. firma CBRE.

"Zespół biurowo-usługowo-mieszkalnych budynków Andersii, zgodnie z sugestią i wytycznymi, zarówno architekta miasta Poznania, jak i miejskiego konserwatora zabytków, zaprojektowany został w formie dwóch budynków. Pierwszy z nich, wyższy, zlokalizowany od strony ulicy Kościuszki, "w linii" istniejącego już obiektu Andersia Tower oraz drugi budynek, niższy, umiejscowiony od strony ulicy Królowej Jadwigi. Wszystkie zrealizowane przy Placu Andersa obiekty stanowią jednorodny kompozycyjnie zespół przestrzenny, którego kulminacyjną i najwyższą dominantą będzie właśnie budynek Silver Andersia" - mówi prof. Ewa Sipińska z Pracowni Architektonicznej Ewy i Stanisława Sipińskich

Powstający biurowiec będzie jednym z najnowocześniejszych i najbardziej przyjaznych środowisku poznańskich inwestycji. Ma otrzymać certyfikat LEED na poziomie Gold potwierdzający ekologiczne rozwiązania zastosowane na etapie projektu i budowy.

"Fasadę Silver Andersii stanowić będą semistrukturalne ściany kurtynowe pozwalają na uzyskanie efektu całkowitego przeszklenia tzn. niewidocznych z zewnątrz elementów łącznikowych (szprosy i belki). Ten efekt jednorodnej tafli szkła, transparentności i swoistej eteryczności obiektów będzie widoczny także w nocy dzięki iluminacji budynku. W elementach szklanej fasady zaprojektowane zostały uchylne wąskie skrzydełka okien, umożliwiające użytkownikom obiektu przewietrzanie pomieszczeń, nie tylko przez systemy pełnej wewnętrznej klimatyzacji, ale i poprzez bezpośredni dostęp do zewnętrznego powietrza. Warto podkreślić, że system możliwości indywidualnego przewietrzania pomieszczeń wprowadzony został na świecie po okresie pandemii, w celu podniesienia komfortu klimatycznego pomieszczeń ze szczególnym uwzględnieniem ich jakości sanitarno-higienicznej" - tłumaczy prof. Ewa Sipińska.

"Powstający obiekt ma być najwyższym budynkiem Poznania i wraz z całym zespołem architektonicznym Placu Andersa stanowił będzie najwyższy akcent komercyjnego i przestrzennego centrum miasta, dzięki czemu powstanie zharmonizowany, współistniejący z obiektem Starego Browaru i Hotelu Novotel, kompleks centrotwórczy" - podsumowuje prof. Sipińska.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
2℃
Poziom opadów:
4.4 mm
Wiatr do:
23 km
Stan powietrza
PM2.5
8.32 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro