Reklama

Szukają oszczędności, wygaszą oświetlenie części budynków w mieście

fot. gniezno.eu
fot. gniezno.eu

W Gnieźnie.

Władze Gniezna podzieliły się z mieszkańcami informacją o planowanym szukaniu oszczędności w budżecie. Nazwano to "programem oszczędnościowym". Na czym ma polegać?

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

- Przynajmniej w tym roku do minimum będą ograniczone iluminacje świąteczne oraz oprawa Jarmarku Bożonarodzeniowego. Od początku grudnia wyłączone będzie oświetlenie zewnętrzne zabytkowych kościołów w centrum Gniezna: św. Michała, św. Trójcy, św. Jana i oo. Franciszkanów. Czas oświetlenia katedry będzie skrócony, od zmierzchu do godz. 23:00, a nie do 1:30, jak to było do tej pory. Wyłączone będzie również oświetlenie budynków użyteczności publicznej, czyli Urzędu Miejskiego oraz Szkół Podstawowych nr 2 i 6 - podają urzędnicy.

Zmiany zajdą od grudnia, ponieważ wcześniej nie pozwalają na to umowy zawarte z dostawcą prądu. - Niewykorzystanie zamówionej wcześniej energii elektrycznej na odpowiednim poziomie narazi bowiem miasto na kary umowne. Tak więc ograniczenie oświetlenia dopiero od 1 grudnia spowoduje faktyczne oszczędności.

Gniezno w latach 2021-2022 za prąd płaciło 4 mln złotych. Na lata 2023-2024 miałoby to być prawie 21,5 mln złotych. Dlatego przetarg unieważniono. - Kolejny przetarg Miasto Gniezno rozpisało już tylko na 2023 roku i obecnie czeka na oferty, które, miejmy nadzieję, będą niższe od poprzednich.

Zapytaliśmy poznańskich urzędników, czy w naszym mieście rozważane są podobne kroki. Czekamy na odpowiedź.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
16.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro