Reklama

Poznańscy poseł i radny: 37 osób powiązanych z PiS na ważnych stanowiskach w ENEA. W 2021 roku kosztowali nas 12,7 mln złotych

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe

Adam Szłapka i Wojciech Chudy w poniedziałek podzielili się swoimi ustaleniami z dziennikarzami.

Jak zauważają poseł i radny, we wrześniu samorządy z Wielkopolski dostały od ENEI oferty na dostawę prądu. Oferty, w których podwyżki sięgały nawet 500 procent. - Dla wszystkich oznacza to ogromne ubytki w budżetach gminnych, sięgające w przypadku Poznania ponad 400 mln zł, a w przypadku mniejszych gmin - 5-7 mln zł. Oznacza to nie tylko konieczność wprowadzania dodatkowych oszczędności (wyłączanie oświetlenia, ograniczanie godzina pracy instytucji na terenie gminy, niższe wydatki na działania bieżące), ale również zahamowanie rozwoju inwestycji. Samorządów nie będzie stać na nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe itp. - tłumaczą.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

- W obliczu nadchodzącego kryzysu, rosnących cen i realnego zagrożenia obniżenia poziomu życia dla milionów Polaków, działacze PiS w spółce ENEA mają się dobrze - mówi Adam Szłapka, przewodniczący Nowoczesnej. - Sprawdziliśmy najważniejsze stanowiska pod kątem ich powiązań z obozem rządzącym. O ile śledztwo z października 2021 wykazało, że takich osób jest 17, o tyle nasza analiza wykazała, że mamy do czynienia z co najmniej 37 osobami pełniącymi funkcje prezesów, członków zarządu czy rad nadzorczych.

Z relacji polityków wynika, że w 2021 roku wynagrodzenie tych osób to prawie 13 mln złotych. Co istotne - nie są to dane wszystkich tych osób, bo niektórych wynagrodzeń nie udało się ustalić. - Ta kwota (12,7 mln zł) dla działaczy PiS w spółce ENEA wydaje się i tak mocno zaniżona z dwóch powodów. Po pierwsze, jeśli przyjmiemy, że każdy nominant na stanowisko zarządcze i nadzorcze musiał legitymować się powiązaniem z PiS, wysokość tych uposażeń wynosi już ponad 26 mln zł! - wyjaśnia poseł Szłapka. - Na dzisiaj nie mamy też wiedzy o stanowiskach kierowniczych, bo one nie są nigdzie ujawniane. Należy jednak domniemywać, że PiS w swojej spółce nie przepuścił nawet sprzątaczce. A wiemy z prawdziwych maili Dworczyka, że to właśnie legitymacja partyjna jest dla działaczy PiS przepustką do dalszej kariery.

Na liście 37 nazwisk są też osoby z Wielkopolski. To m.in. Dariusz Szymczak, były radny sejmiku województwa, Krzysztof Dembiński (także były radny wojewódzki), Sławomir Hinc (także były radny województwa z ramienia PiS), Sławomir Szczot (lider PiS w okręgu leszczyńskim), czy miejska radna z Poznania Klaudia Strzelecka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

27℃
15℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
8.64 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro