Reklama
Reklama

Powstanie poznańska wersja "Dojazdolatora"? Ma pomóc określić, ile kosztują dojazdy do pracy autem

fot. wtp.waw.pl
fot. wtp.waw.pl

Interpelację w tej sprawie przygotowała radna Maria Lisiecka-Pawełczak.

Jak wskazała radna, w Warszawie uruchomiono aplikację, która pomaga mieszkańcom policzyć, ile płacą za dojazdy do pracy samochodem. - W ten sposób można łatwo sprawdzić, co jest bardziej opłacalne - jazda autem, czy komunikacją miejską. Narzędzie interaktywne działa na bazie wprowadzonych przez nas danych i na ich podstawie oblicza miesięczny koszt dojazdów do pracy i powrotów z niej - tłumaczy w interpelacji. - Potrzebujemy wpisać: spalanie naszego samochodu, długość trasy w obie strony, koszt parkingu oraz obecną cenę paliwa. Po kliknięciu "Przelicz" system oblicza, ile dziennie zapłacimy za dojazdy do miejsca pracy i powroty z niej, a następnie mnoży tę kwotę dwudziestokrotnie (w założeniu, że pracujemy 20 dni w miesiącu), aby przedstawić miesięczny koszt - dodaje.

Następnie kwota ta jest zestawiana z ceną miesięcznego biletu na komunikację miejską. - Wśród mieszkańców Warszawy system jest bardzo popularny. Przede wszystkim ma na celu promowanie transportu publicznego, w konsekwencji ochronę środowiska. Dodatkowo zyskamy wiedzę na temat tego, ile w skali miesiąca zaoszczędzimy. Panie Prezydencie, zachęcam, aby takie rozwiązanie wprowadzić w Poznaniu. Każda forma promowania transportu publicznego jest na plus - zauważa radna.

Okazuje się, że Poznań pracuje nad podobną aplikacją. - Zarząd Transportu Miejskiego zapozna się z udostępnioną na stronie warszawskiego Transportu Publicznego aplikacją i przeanalizuje zasadność wprowadzenia podobnego rozwiązania w Poznaniu, uwzględniając jego wpływ na promocję transportu publicznego oraz koszty realizacji - odpowiedział Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - Niezależnie od powyższego, w ramach ulepszania aplikacji Smart City Poznań służącej m.in. do zgłaszania interwencji oraz przekazywania istotnych komunikatów miejskich, Biuro Cyfryzacji i Cyberbezpieczeństwa Urzędu Miasta Poznania, we współpracy ze spółką WCWI, przygotowało podobne rozwiązanie. W ramach projektowanego modułu parkowania dostępny będzie kalkulator umożliwiający porównanie kosztów podróży samochodem, uwzględniających konieczność jego pozostawienia w strefie parkowania - z kosztami podróży transportem publicznym. Funkcjonalność ta w aplikacji mobilnej będzie udostępniona na przełomie 2022 i 2023 roku - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Burze mogą być silniejsze niż zapowiadano. Zmieniono ostrzeżenie!
23℃
12℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.02 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro