Reklama

Tłumy w lasach: "ludzi więcej niż grzybów, ale można znaleźć niezłe okazy"

fot. Czytelnik
fot. Czytelnik

Grzybobranie w pełni.

- Grzybobranie w Puszczy Noteckiej, rejon Sierakowa. Ludzi więcej niż grzybów, ale można znaleźć niezłe okazy. Borowik o średnicy 16 cm i wysokości 23 cm - napisał do nas Czytelnik. I jak dodaje, na zdjęciu okaz prezentuje jego żona, Arleta.

Od dłuższego czasu dostajemy sygnały o tym, że w lasach jest mnóstwo grzybów, ale pojawiło się w nich także wielu chętnych na ich zbieranie. Byliście już na grzybach? Zachęcamy do przesyłania nam zdjęć zbiorów na adres [email protected].

Przy okazji przypominamy apel policji o to, by na grzyby wybierać się z rozwagą. Po pierwsze, nie idźmy na grzyby sami. Utrzymujmy kontakt wzrokowy z osobami, które nam towarzyszą. Weźmy ze sobą naładowany telefon oraz bądźmy ubrani adekwatnie do pogody. Planując dłuższy pobyt, weźmy ze sobą wodę oraz prowiant.

- Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, albo nawet oznaczajmy je, tak aby bez problemu znaleźć drogę powrotną do miejsca, z którego wyruszyliśmy. Oceńmy realnie swoje możliwości i czas jaki zamierzamy spędzić w lesie. Jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od swoich pojazdów, stacji czy przystanków kolejowych - apelują policjanci. Proszą też, by nie wybierać się na grzyby po zmierzchu, a jeśli już okaże się, że ktoś z naszych bliskich zabłądził w lesie, poinformujemy o tym szybko policję.

- W przypadku zaginięcia osoby angażowani są wszyscy policjanci, strażacy, a nawet leśnicy. Wykorzystywane są wszystkie możliwe środki, by jak najszybciej dotrzeć do zaginionego. Niestety pracę służbom ratunkowym często utrudnia to, że zaginione osoby najczęściej nie mają przy sobie telefonu komórkowego, nie informują też rodziny, w którym kierunku udają się na grzybobranie. Dlatego tak ważne jest wyposażenie grzybiarza w naładowany telefon komórkowy, który umożliwi kontakt w sytuacji zgubienia się. Warto wychodząc do lasu ubrać kamizelkę odblaskową, dzięki której będziemy bardziej widoczni, co zapewne ułatwi służbom szybsze dotarcie do poszukiwanego - kończą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Jest ostrzeżenie meteo dla całego województwa. Może być niebezpiecznie
24℃
13℃
Poziom opadów:
0.5 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
4.16 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro