Reklama
Reklama

Jarosław Kaczyński w powiecie poznańskim: wiadomo, ilu policjantów pracowało na miejscu. Liczby robią wrażenie

Wizyta Jarosława Kaczyńskiego w Kórniku | fot. LT
Wizyta Jarosława Kaczyńskiego w Kórniku | fot. LT

Spotkania odbyły się w lipcu, ale teraz posłowi Szłapce udało się uzyskać konkretne informacje od policji.

W trakcie wizyty Jarosława Kaczyńskiego w Wielkopolsce, policjantów można było zauważyć w każdej lokalizacji, w której pojawił się prezes PiS. Byli obecni zarówno w Kórniku, jak i w Poznaniu, a także w Gnieźnie i Koninie.

W lipcu Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji tłumaczył, że organizatorzy spotkań z prezesem PiS nie kontaktowali się z lokalnymi jednostkami policji w sprawie zabezpieczania spotkania. Ale funkcjonariusze analizując wpisy na forach internetowych wiedzieli, że spotkaniom towarzyszyć mogą protesty przeciwników Prawa i Sprawiedliwości. Pojawiły się obawy o zakłócanie porządku publicznego. Z tego powodu obecność policjantów miała być "niezbędna". Równocześnie Borowiak przypomniał, że poznańska policja w przeszłości pojawiała się na miejscu spotkań wielu polityków, dzięki czemu nie doszło do incydentów.

Z szacunków policji wynika, że w Kórniku przed hotelem, w którym odbyło się spotkanie, pojawiło się 100 protestujących, a w Poznaniu około 30 osób. Nie odnotowano żadnych incydentów. W lipcu zapewniano, że w Kórniku i Poznaniu służbę pełniło "kilkudziesięciu policjantów".

Ponieważ obecność tak dużej liczby policjantów w trakcie wizyt prezesa PiS w naszym regionie wzbudzała ogromne emocje, konkretnych informacji zażądał poseł Adam Szłapka. Skierował w tej sprawie pismo do Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i właśnie otrzymał odpowiedź. - Do działań, które odbywały się w ciągu dnia 23 lipca na terenie różnych lokalizacji powiatu poznańskiego, zaangażowano, w systemie zmianowym, 189 policjantów i 60 pojazdów. Siły i środku kierowano przy uwzględnieniu potrzeb dowódcy akcji, dostosowując je do aktualnego zapotrzebowania. Przyjęta organizacja i taktyka zabezpieczenia nie wygenerowała dodatkowych kosztów związanych z wizytą [...] - można przeczytać w dokumencie, pod którym podpisał się komendant wojewódzki nadinspektor Piotr Mąka.

- Jeden dzień, jeden powiat, jeden poseł i 189 policjantów i 60 pojazdów! Taka jest skala ochrony Jarosława Kaczyńskiego 23 lipca w Powiecie Poznańskim! Niewiarygodne - napisał na Twitterze Szłapka.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Znowu ostrzeżenie meteo dla regionu
24℃
13℃
Poziom opadów:
3 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
19.42 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro