Reklama
Reklama

Jacek Jaśkowiak będzie protestował w piątek w Warszawie. "W obronie ludzi przed nieodpowiedzialną polityką rządu"

fot. Jacek Jaśkowiak/Facebook
fot. Jacek Jaśkowiak/Facebook

Chodzi o protest samorządowców w obronie mieszkańców miast i gmin, którzy narażeni są na gigantyczne podwyżki cen.

Protest odbędzie się pod Sejmem z inicjatywy "Ruch Samorządowy TAK! Dla Polski". Wspierają go samorządy zrzeszone w Unii Metropolii Polskich, Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich.

Jak podaje Miasto Poznań, samorządowcy coraz częściej muszą dokonywać trudnych wyborów, czy likwidować baseny, zmniejszać liczbę godzin lekcyjnych, albo likwidować linie autobusowe lub tramwajowe.

Mieszkańcy Poznania i przedsiębiorcy nie powinni płacić gigantycznych rachunków za prąd, zwłaszcza w sytuacji, gdy spółki Skarbu Państwa osiągają ogromne zyski ze sprzedaży energii. Musimy bronić ludzi przed nieodpowiedzialną polityką rządu, który zamiast walczyć z inflacją, funduje nam tylko podwyżki cen. Jeśli teraz nie zaprotestujemy, wkrótce zostanie nam rzeczywiście "tylko ciemność" - powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Według Miasta Poznań uczestnicy protestu zauważają, że przez ostatnie lata rząd skutecznie zahamował inwestycje w odnawialne źródła energii. Nie było nowelizacji ustawy, która umożliwia produkcję energii wiatrowej, ale pojawiły się przepisy zniechęcające do fotowoltaiki. Pieniądze z opłat emisyjnych nie są przeznaczane na cele związane z budowaniem alternatywnych źródeł energii, a samorządy skutecznie pozbawiono wpływu na fundusze ochrony środowiska - podaje miasto Poznań i zauważa, że Poznań we wrześniu otworzył oferty w przetargu na zakup energii elektrycznej. Zgodnie z zaproponowaną przez spółkę Skarbu Państwa ceną w przyszłym roku z budżetu Miasta trzeba by zapłacić za prąd niemal pięć razy więcej niż obecnie: aż 409 mln zł. To kwota niemożliwa do zaakceptowania - za tę cenę można by od zera zbudować ok. pięciu nowych szkół w Poznaniu. To również ok. jedna siódma dochodów własnych Miasta, szacowanych do uzyskania w przyszłym roku - podaje Miasto Poznań.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

25℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
14.30 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro