Reklama

Schron pod Wzgórzem Przemysła z 1939 roku może się zawalić. Kawałek betonu został w ręku zwiedzającego

fot. Stowarzyszenie Schrony w Polsce
fot. Stowarzyszenie Schrony w Polsce

O sytuacji poinformowało w mediach społecznościowych Stowarzyszenie Schrony w Polsce.

Tajemniczy schron pod Wzgórzem Przemysła w Poznaniu ma historię sięgającą aż do 1939 roku, kiedy, jak zauważa Stowarzyszenie Schrony w Polsce, władze Poznania w obawie przed możliwością bombardowania postanowiły zbudować schron dla ludności cywilnej. Plan budowy zakładał pierwotnie budowę dwutunelowych komór schronowych o łącznej powierzchni 200m2.

Studiujesz? Chcesz poznać pracę dla miasta? Letnie, płatne staże studenckie w Urzędzie Miasta Poznania Do 18 czerwca br. aplikuj na www.poznan.pl/mim/staz/
REKLAMA

Pierwsze prace rozpoczęły się w 1939 roku, jednakże o budowie samych komór brak informacji. Niedokończone tunele i komory schronowe dokończyli już niemieccy okupanci. W dużej mierze opierając się na polskich planach z własnymi poprawkami. Co warto zaznaczy, cały projekt był realizowany metodą charakterystyczną dla sztolni górniczych, co świadczy o unikatowości tego obiektu - poinformowało Stowarzyszenie Schrony w Polsce w mediach społecznościowych i zauważyło, że obecnie schron niszczeje i zagraża zawaleniem.

Stowarzyszenie apeluje do Eksplorerów o rozwagę - W trakcie wycieczki wszyscy byliśmy świadkami sytuacji, jak jedna z osób oparła się ręką o ścianę, w ręku pozostał kawałek zbrojenia i betonu kruszącego się niczym piaskowiec. Bardzo prawdopodobne, że to kiedyś tąpnie, tak, że uważajcie!

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

26℃
14℃
Poziom opadów:
8.4 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
21.18 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro