Reklama

Wildecka kamienica po generalnym remoncie

fot. ZKZL Poznań
fot. ZKZL Poznań

Chodzi o budynek przy ulicy Kilińskiego.

Latem ubiegłego roku rozpoczął się remont kamienicy pod numerem 4. - Kamienica została wybudowana w 1901 roku i wpisana jest do rejestru zabytków miasta Poznania. Stanowi cenny przykład historycznej zabudowy ul. Kilińskiego. Ciekawostką jest fakt umieszczenia daty budowy kamienicy w sztukaterii na szczycie budynku. Po ponad 100 latach pozostały tam jednak tylko dwie pierwsze cyfry "19" - wyjaśniał wówczas Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych.

W ramach prac, które właśnie się zakończyły, odnowiono lub odtworzono nie tylko sztukaterie, ale też pojawiły się tutaj nowe okna, odnowiono balkony, pięknie prezentują się drzwi frontowe. - Modernizację przeszły też obie klatki schodowe, na których zostały zamontowane balustrady z odtworzeniem historyzującej formy - podaje ZKZL.

Prace obejmowały także dach, wymianę instalacji gazowej, pionów wodno-kanalizacyjnych, a także instalacji elektrycznej w częściach wspólnych. Zlikwidowano tu także 45 pieców kaflowych - mieszkańcy mają teraz ogrzewanie z kotłowni gazowej.

- Dzięki prowadzonym pracom udało się także zwiększyć liczbę mieszkań. Z dwóch liczących ponad 100 metrów kwadratowych lokali udało się wyodrębnić cztery mniejsze lokale, które są najbardziej pożądane w miejskim zasobie.

Całość kosztowała 5,2 mln złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami niebezpieczna pogoda. IMGW znów ostrzega!
29℃
18℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
20.65 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro