Reklama
Reklama

Coraz więcej pieniędzy idzie na utrzymanie duchownych. W 2023 roku rekordowe 216 mln zł na Fundusz Kościelny

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Sebbi Strauch / unsplash.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Sebbi Strauch / unsplash.com

Takie pieniądze chce przeznaczyć Kościołowi rząd.

O sprawie napisała Rzeczpospolita. Jak wynika z ustaleń dziennikarzy, w przyszłym roku rząd chce przeznaczyć z budżetu na Fundusz Kościelny 216 mln złotych. To absolutny rekord. Niemal każdego roku wydatki na ten cel są większe.

Jeszcze do 2012 roku pieniądze na fundusz nie przekraczały 100 mln złotych. W 2016 roku, gdy władzę objęło PiS, nakłady finansowe wzrosły do 145,3 mln złotych. Po trzech latach było to prawie 171 mln złotych. W roku 2020 na Fundusz Kościelny przeznaczono prawie 182 mln złotych, w roku 2021 prawie 194 mln złotych, a w bieżącym roku wyjątkowo odrobinę mniej - niemal 193 mln złotych. Skok do 216 mln złotych w przyszłym roku jest więc znaczący.

Jak łatwo policzyć, w rok rząd przeznaczy na Kościół o 23 mln złotych więcej. Z ustaleń Rzeczpospolitej wynika, że dodatkowe pieniądze pokryją koszty wzrostu wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku. Pieniądze z funduszu głównie bowiem są wykorzystywane do opłacania składek emerytalnych i zdrowotnych osób duchownych. Nie tylko księży rzymskokatolickich, ale także innych Kościołów i związków wyznaniowych.

Choć fundusz od lat budzi emocje wśród polityków (powstał w czasach stalinowskich i miał być rekompensatą dla Kościoła za odebrane mienie), wielu polityków zauważa, że te wydatki to nic w porównaniu z wydatkami na zajęcia religii w szkołach. Te kosztują ponad 1,5 mld złotych.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

12℃
6℃
Poziom opadów:
4.8 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
6.76 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro