Jezioro Maltańskie w środę kończy 70 lat! [FOTO]
Do użytku zostało oddane 5 października 1952 roku.
Nie ma Poznania bez Jeziora Maltańskiego. Akwen przez lata stał się jednym z symboli naszego miasta i trudno sobie wyobrazić, że kiedyś po prostu go nie było. Historia jeziora sięga drugiej wojny światowej. To wtedy zaczęto powiększać stawy rybne. W pracach udział brali jeńcy wojenni i Żydzi. Gdy prace zakończono, jezioro miało od 2 do 4 metrów głębokości.
Lata mijały i akwen zamiast cieszyć poznaniaków raczej powodował u nich ból głowy. Niezbyt atrakcyjnie wyglądające jezioro szpeciło okolicę przez wiele lat. Przełom nastąpił dopiero w latach 80., gdy Poznań rozpoczął starania o organizację w mieście Mistrzostw Świata w Kajakarstwie, które odbyły się u nas w 1990 roku. Poprzedziła je wielka przebudowa Malty.
W ramach inwestycji m.in. pogłębiono jezioro, a także wybudowano przy nim kompleks obiektów sportowych. Umocniono też brzegi akwenu. Założenia architektoniczne całej operacji opracował Klemens Mikuła, poznański architekt. Za projekt otrzymał wiele nagród - w tym od Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Dziś ma swoją ławeczkę nad północnym brzegiem jeziora i każdy może przysiąść obok jego postaci.
Oto archiwalne zdjęcia przedstawiające proces powstania jeziora:
Najpopularniejsze komentarze