Reklama
Reklama

Jezioro Maltańskie w środę kończy 70 lat! [FOTO]

1966 rok | fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków / CYRYL
1966 rok | fot. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków / CYRYL

Do użytku zostało oddane 5 października 1952 roku.

Nie ma Poznania bez Jeziora Maltańskiego. Akwen przez lata stał się jednym z symboli naszego miasta i trudno sobie wyobrazić, że kiedyś po prostu go nie było. Historia jeziora sięga drugiej wojny światowej. To wtedy zaczęto powiększać stawy rybne. W pracach udział brali jeńcy wojenni i Żydzi. Gdy prace zakończono, jezioro miało od 2 do 4 metrów głębokości.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Lata mijały i akwen zamiast cieszyć poznaniaków raczej powodował u nich ból głowy. Niezbyt atrakcyjnie wyglądające jezioro szpeciło okolicę przez wiele lat. Przełom nastąpił dopiero w latach 80., gdy Poznań rozpoczął starania o organizację w mieście Mistrzostw Świata w Kajakarstwie, które odbyły się u nas w 1990 roku. Poprzedziła je wielka przebudowa Malty.

W ramach inwestycji m.in. pogłębiono jezioro, a także wybudowano przy nim kompleks obiektów sportowych. Umocniono też brzegi akwenu. Założenia architektoniczne całej operacji opracował Klemens Mikuła, poznański architekt. Za projekt otrzymał wiele nagród - w tym od Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Dziś ma swoją ławeczkę nad północnym brzegiem jeziora i każdy może przysiąść obok jego postaci.

Oto archiwalne zdjęcia przedstawiające proces powstania jeziora:

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-1℃
-6℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
36.63 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro