Reklama

Średzka Kolej Powiatowa ma 120 lat. Będzie największa w tym roku w Polsce parada parowozów

fot. Średzka Kolej Powiatowa

Wydarzenia zaplanowano już na najbliższy weekend.

Średzka Kolej Powiatowa to wąskotorowa kolej kursująca na 14 km trasie, która łączy Środę Wielkopolską z Zaniemyślem. "Wąskotorówka przetrwała bardzo wiele. Wojnę, czasy nacjonalizacji, rozwój transportu samochodowego, w końcu pozostała na mapie kolei wąskotorowych jako zaledwie jedna z kilku w kraju. Jeszcze kilka lat temu funkcjonowanie kolejki stanęło pod poważnym znakiem zapytania. Ruch został zawieszony, a powrót na szlak stał się w zasadzie niemożliwy. Nie było chętnych na prowadzenie zaniedbanej przez lata kolei. Z ratunkiem przyszli wolontariusze, którzy własnymi siłami wyremontowali zniszczony tabor, skrajnie zaniedbane torowisko, przywrócili do życia nie tylko kolejkę, ale również - dwa parowozy" - przypomina Krzysztof Kubiak, rzecznik Średzkiej Kolei Powiatowej. "Teraz kolej średzka przechodzi swoisty renesans i rocznie przewozi dziesiątki tysięcy pasażerów" - dodaje.

W weekend Średzka Kolej Powiatowa będzie uroczyście obchodzić 120-lecie swojego istnienia. Wydarzenie jest szczególne, bo wezmą w nim udział łącznie cztery parowozy.

"8 października przewidzieliśmy szereg przejazdów na trasie kolejki, a o godz. 20:00 audiowizualny pokaz "Światło, para, dźwięk". Najwięcej wydarzy się w niedzielę, bo oprócz przejazdów naszymi pociągami o godz. 13:30 rozpocznie się największa w Polsce w 2022 roku parada parowozów! W pokazach wezmą udział dwie średzkie lokomotywy parowe oraz dwie gościnne z Sochaczewa i Bieszczadzkiej Kolei Leśnej" - dodaje rzecznik.

Wszystkie szczegóły znajdziemy tutaj.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
33.34 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro