Reklama
Reklama

Lodówka side by side - na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Lodówka jest podstawowym urządzeniem AGD w kuchni, ponieważ odpowiada za świeżość przechowywanych produktów spożywczych. Do małych i średniej wielkości kuchni najczęściej wybierana jest lodówka z zamrażalnikiem u dołu lub u góry. Natomiast w przestronnych wnętrzach świetnie sprawdzi się lodówka dwudrzwiowa, czyli lodówka side by side. Na co zwrócić uwagę podczas jej zakupu?

Lodówka side by side - co to właściwie oznacza?


Lodówka side by side to inaczej lodówka dwudrzwiowa. Jej główną cechą jest to, że jest podzielona na dwie części w pionie - każda z nich ma osobne drzwi. Po lewej stronie znajduje się zamrażarka, natomiast po prawej umieszczona jest chłodziarka. Przeważnie część zamrażarki jest mniejsza. Lodówki side by side nazywane są również lodówkami amerykańskimi. Występują zarówno w wersji wolnostojącej, jak i do zabudowy. W naszym kraju lodówki side by side do zabudowy nie są jednak popularne, dlatego ich oferta jest znikoma. Jeśli dostępne są do kupienia, to ich cena jest bardzo wysoka.

Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są też inne duże lodówki. Są to tzw. lodówki wielodrzwiowe, do których należą modele french door i multidoor.

Lodówka french door - ten model przypomina nieco klasyczną lodówkę z zamrażalnikiem u dołu, ale jest od niej o wiele większy i pojemniejszy. Lodówka french door ma w górnej części chłodziarką z podwójnymi drzwiami. Natomiast pod nią umieszczona jest zamrażarka w postaci 2 lub 3 szuflad.
Lodówka multidoor - to inaczej lodówka czterodrzwiowa, gdyż ma podwójne drzwi w chłodziarce i podwójne w zamrażarce. Taka lodówka ma duże wymiary, dlatego polecana jest do przestronnych kuchni.

Lodówka side by side - na co zwrócić uwagę przed zakupem?


Lodówki dwudrzwiowe różnią się od siebie pod wieloma względami. Ich oferta jest bardzo duża, dlatego przed wyborem konkretnej lodówki powinniśmy zapoznać się z jej najważniejszymi parametrami technicznymi.
Wymiary lodówki - trzeba pamiętać, że lodówka podwójna ma większe rozmiary niż standardowa lodówka z zamrażalnikiem u dołu bądź u góry. Najczęściej ma do 200 cm wysokości, szerokość mieści się w zakresie 90-120 cm, a głębokość wynosi od 60 do 90 cm. Przed zakupem powinniśmy dokonać dokładnych pomiarów urządzenia, aby potwierdzić, czy faktycznie zmieści się do naszej kuchni.
Pojemność - ten parametr jest ściśle związany z wielkością lodówki. Po większej lodówce możemy spodziewać się znacznie większej pojemności. Lodówki side by side zazwyczaj oferują pojemność od 500 do 600 l.
Klasa energetyczna - każda lodówko zamrażarka dwudrzwiowa będzie pracować przez cały czas w kuchni. Właśnie dlatego warto wybrać model, który pobiera jak najmniej prądu. W tym celu należy kierować się klasą energetyczną - najmniejsze zużycie energii wykazują urządzenia w klasie A, B, C i D.
Głośność pracy - w związku z tym, że lodówka będzie pracować nieprzerwanie, wydawane przez nią dźwięki nie powinny być zbyt głośne. Powinniśmy zatem rozglądać się za modelami, które generują poniżej 40 dB.
Panel sterowania - budżetowe modele mogą mieć sterowanie mechaniczne za pomocą pokręteł. Natomiast nowoczesne lodówki side by side wyposażone są w sterowanie elektroniczne. Większość z nich ma nawet widoczny panel sterowania z wyświetlaczem LED i dotykowymi przyciskami.
System NoFrost - jest to jedna z najważniejszych funkcji każdej lodówki. Zapobiega bowiem gromadzeniu się szronu i lodu na ściankach urządzeniach. Dzięki temu nie ma potrzeby ręcznego rozmrażania lodówki.
Regulowane półki - jeśli wybierzemy lodówkę z regulowanymi półkami, będziemy mogli dowolnie je przestawiać, aby dopasować wnętrze do wielkości przechowywanych produktów.
Szuflady na warzywa i owoce - panują w nich inne warunki niż w całej komorze chłodziarki, dzięki czemu warzywa i owoce są przechowywane w optymalnych warunkach.
Kostkarka do lodu - jeśli chcemy mieć stały dostęp do kostek lodu, powinniśmy wybrać lodówkę z kostkarką. W lodówkach side by side do wyboru jest kostkarka automatyczna i ręczna (twistowa).
Dozownik wody - umieszczony jest na drzwiach lodówki. Wystarczy zatem podstawić pod niego szklankę, aby móc napić się czystej i schłodzonej wody.
Dodatkowe funkcje - każda lodówka wyposażona jest w wiele dodatkowych funkcji, niezależnie od tego, czy to model klasyczny, czy też lodówka side by side. Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Oprócz No Frost do ważnych funkcji należą też: szybkie chłodzenie i zamrażanie, funkcja wakacje czy też powłoka antybakteryjna. Warto najpierw dobrze przemyśleć, z których funkcji będziemy rzeczywiście korzystać.
Design lodówki - są one dostępne w różnych wariantach kolorystycznych, np. w kolorze czarnym, białym, srebrnym czy inox. Warto dopasować lodówkę do stylistyki kuchennej.

Gdzie kupić lodówkę side by side?


Wiemy już, na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki side by side, a gdzie możemy ją kupić? Praktycznie wszystkie sklepy z urządzeniami AGD oferują tego typu lodówki. Warto jednak dokonać zakupu w sklepie internetowym maxelektro.pl, ponieważ w jego asortymencie dostępne są zarówno lodówki side by side, modele french door, jak i lodówki multidoor. Występują one w różnych rozmiarach i kolorach, więc z pewnością każdy znajdzie model dopasowany do swojej kuchni.

Max Elektro ma również swoją sieć sklepów stacjonarnych. W Poznaniu znajdują się dwa punkty sprzedaży - jeden mieści się przy ulicy Głogowskiej 421, a drugi na Obornickiej 229. W regionie znajduje się jeszcze kilka sklepów, np. w Swarzędzu czy w Kostrzynie.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

IMGW ostrzega!
17℃
6℃
Poziom opadów:
0.1 mm
Wiatr do:
30 km
Stan powietrza
PM2.5
14.40 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro