Ludzie Enigmy spotkali się w Poznaniu: "udało nam się stworzyć sztafetę wystaw". Teraz można ją oglądać w Poznaniu
90 lat, które upłynęły od złamania kodów niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma, było okazją do spotkania przedstawicieli samorządów, instytucji, uczelni oraz NGOsów z różnych stron Polski, pasjonatów, których łączy temat złamania szyfru Enigmy przez polskich kryptologów i ich współpracowników. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Bydgoszczy, Cieszyna, Kraszewic, Poznania, Pobiedzisk, Gniezna, Szamotuł, Sosnowca, Warszawy i Wyszkowa. Jego celem było podsumowanie zrealizowanych w ciągu minionych 5 lat działań i inicjatyw podjętych przez miejscowości, z którymi związani byli Marian Rejewski, Jerzy Różycki, Henryk Zygalski, Maksymilian Ciężki, Antoni Palluth, Gwido Langer i wielu innych.
"Nigdy dość starań, aby z wiedzą o historii świata docierać do odbiorców" - mówił Marszałek Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.
"Udało nam się stworzyć sztafetę wystaw "ENIGMA. Odszyfrować zwycięstwo", którą - przy wsparciu i zaangażowaniu dyplomatów - zaprezentowaliśmy na dwóch kontynentach, w 10 językach. To zbliżenie wiedzy o Enigmie do potencjalnych odbiorców. Wykonaliśmy pewną pracę, która ma charakter międzynarodowy, stanowiącą istotny wkład w propagowanie tej wiedzy i bardzo chcielibyśmy to dzieło kontynuować" - dodał. Marszałek podkreślił także, że Centrum Szyfrów Enigmy, które otwarte zostało w ubiegłym roku w Poznaniu, przy wsparciu finansowym środków unijnych, będących w dyspozycji Zarządu Województwa Wielkopolskiego, może być naszym stałym łącznikiem w propagowaniu i zjednoczeniu "Rodziny Enigmy".
W ciągu roku odwiedziło tę placówkę 30 tys. osób. "Centrum się rozwija i jest bardzo potrzebne. To nie jest klasyczne muzeum, ale bardzo nowoczesne, edukacyjne, można się w nim wiele nauczyć, także poprzez zabawę. Łączymy siły w propagowaniu naszej historii, także na zewnątrz, poza granicami kraju" - mówił Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Wystawa "ENIGMA. Odszyfrować zwycięstwo" jest dostępna w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu przy al. Niepodległości 34 (patio, poziom K1) do 7 października 2022 r. w godzinach pracy urzędu od 7:30 do 15:30.