Reklama

Zgwałcił 8-latkę. Idzie do więzienia na 4 lata

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Alexa z Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Alexa z Pixabay

Mężczyzna już wcześniej był skazany za podobny czyn - na 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Do zdarzenia doszło w czerwcu ubiegłego roku w jednej z miejscowości w powiecie pleszewskim. 8-letnia dziewczynka szła ze sklepu. Zaczepił ją 51-latek. We wtorek Sąd Okręgowy w Kaliszu ogłosił wyrok.

"Stosując wobec niej przemoc w postaci szarpania za nadgarstek oraz grożąc pobiciem, zaciągnął ją za drzewa rosnące przy sklepie" - powiedziała cytowana przez TVN24 sędzia Anna Zawiślak. "Tam - jak ustaliła prokuratura - zmusił dziewczynkę do dotykania jego intymnych miejsc, a następnie zgwałcił" - dodała.

Zdaniem sędzi "Wina i sprawstwo oskarżonego nie budziły najmniejszych wątpliwości". Mężczyzna przyznał się do gwałtu. Pięć lat temu za podobny czyn został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności.

Mężczyzna a trafić do więzienia na cztery lata. "Oskarżony ma zakaz zajmowania wszelkich stanowisk, wykonywania wszelkich zawodów oraz prowadzenia działalności związanej z wychowywaniem, leczeniem i edukacją małoletnich lub opieką nad nimi przez 10 lat" - powiedziała sędzia i dodała, że przez 10 lat nie może kontaktować się z małoletnią i zbliżać się do niej na 50 metrów. Musi też udać się na terapię.

Choć za gwałt grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności w tym przypadku 4 lata to najsurowszy z możliwych wyroków. Jak ustalił TVN24 wcześniej Sąd Rejonowy w Pleszewie skazał mężczyznę właśnie na 4 lata pozbawienia wolności. Od wyroku odwołał się tylko obrońca. "Wymierzona kara oscylować musiała w granicach do czterech lat więzienia i takie rozstrzygnięcie znalazło się w wyroku" - oświadczyła sędzia Anna Zawiślak.

Pleszewski sąd nie był właściwym do rozpoznania tej sprawy, która od razu trafić powinna do Sądu Okręgowego w Kaliszu. Dlatego orzeczenie zostało uchylone. "Sąd niższej instancji orzekał w sprawie zastrzeżonej do rozpoznania dla sądu rzędu wyższego" - powiedział w rozmowie z TVN24 prokurator Marcin Kubiak, z Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Ze względu na okoliczności oraz brak środka odwoławczego ze strony prokuratury do pierwszego kara nie mogą być wyższa niż wcześniejsza.

Wyrok nie jest prawomocny.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

8℃
5℃
Poziom opadów:
2.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
38.20 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro