Reklama
Reklama

CZYTATY 6 zmysłów w Bibliotece Raczyńskich - o słuchu i mózgu

Przed czytelnikami Biblioteki Raczyńskich ostatnie spotkania cyklu CZYTATY 6 zmysłów. Podczas trwających od lipca zajęć mali i więksi uczestnicy mieli już szansę poznać ciekawostki na temat zmysłu smaku, węchu, dotyku, wzroku, a także sprawdzić, czy słowa mogą zastąpić obrazy. Gościliśmy m.in. Joannę Krzyżanek, edukatorów z Muzeum Narodowego i Małego Inżyniera. W październiku w Bibliotece będzie można lepiej poznać słuch, a także dowiedzieć się jak działa mózg.

W najbliższą sobotę artyści z Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki zaproponują czytatowcom podróż do świata dźwięków. Ubiegłoroczne CZYTATY na pięciolinii utwierdziły czytelników i bibliotekarzy, że przestrzenie biblioteki to doskonałe miejsce na działania muzyczne. Tym razem będzie można sprawdzić jak rodzi się dźwięk, z czego powstaje muzyka, a także czy ludzkie ciało może być instrumentem. Ponieważ celem tegorocznych CZYTATÓW jest także uwrażliwienie odbiorców na potrzeby osób z niepełnosprawnościami, podczas spotkania będzie można dowiedzieć się czy arie operowe można zamigać. Na spotkanie zapraszamy w sobotę 8 października o 12.00.

Idealnym zwieńczeniem cyklu o zmysłach będzie finałowe spotkanie 22 października o 12.00, które poprowadzą naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mikiewicza. Sprawdzimy, jak działa mózg, dlaczego odbieramy różne wrażenia, co dzieje się w naszej głowie, gdy docierają do nas przeróżne bodźce. Będzie także szansa sprawdzić, czy każdy może zostać naukowcem.

Każde CZYTATY to nie tylko działania aktywizujące twórczo dzieci i dorosłych, ale także spotkanie z literaturą. Elementem każdego wydarzenia jest głośne czytanie, a na uczestników czekają ściągi literackie z ciekawostkami i tytułami książek, które warto wypożyczyć z biblioteki, tym bardziej, że od jesieni można korzystać z biblioteki w soboty.

CZYTATY odbywają się pięknych wnętrzach Filii Sztuki (na piętrze historycznego gmachu Biblioteki Raczyńskich) i przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat i rodziców. Wstęp jest bezpłatny.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

13℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
9.73 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro