Reklama
Reklama

Ogromne koszty wynajęcia mieszkania. W Poznaniu wzrost o prawie 20 procent w pół roku

Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań
Zdjęcie ilustracyjne | fot. UM Poznań

Opracowanie przygotowała firma Emmerson Evaluation.

W ramach raportu przyjrzano się sytuacji na rynku wynajmu mieszkań w 13 polskich miastach. - Największe wzrosty czynszów najmu w I połowie 2022 r. odnotowano w Gdyni, Białymstoku i Sopocie - odpowiednio o 40,1%, 38,4% oraz 36% w stosunku do poprzedniego półrocza. Najmniejsze podwyżki miały miejsce w Warszawie i Poznaniu, tylko tu nie przekroczyły one progu 20%, osiągając poziom 18% i 18,4% - informują autorzy.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

Choć w Poznaniu odnotowano jeden z najmniejszych wzrostów, wynajęcie mieszkania w stolicy Wielkopolski i tak jest bardzo drogie. Właściciele musieli podnieść czynsze z kilku powodów - napływających do Polski Ukraińców, malejącej zdolności kredytowej Polaków, a także rosnących kosztów eksploatacyjnych i coraz wyższych stóp procentowych.

Tymczasem w środę zbierze się Rada Polityki Pieniężnej. Dowiemy się, czy kolejny raz podjęta zostanie decyzja o podniesieniu stóp procentowych, co na pewno nie poprawi sytuacji na rynku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
4℃
Poziom opadów:
1.2 mm
Wiatr do:
27 km
Stan powietrza
PM2.5
14.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro