Reklama
Reklama

Kalisz największym miastem w Polsce z bezpłatną komunikacją miejską dla mieszkańców

fot. KLA / FB
fot. KLA / FB

Od stycznia.

Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski już 4 lata temu obiecał mieszkańcom bezpłatną komunikację miejską. Pierwsze zmiany zaszły już w 2019 roku - wówczas udostępniono komunikację miejską za darmo części mieszkańców Kalisza. Teraz miasto czeka prawdziwa rewolucja - od stycznia przyszłego roku autobusami za darmo pojadą wszyscy kaliszanie. Bez względu na wiek. Wystarczy, że będą mieć Kaliską Kartę Mieszkańca.

Koszty dla miasta? Około 2,6 mln złotych. Pieniądze miasto będzie musiało zapłacić spółce odpowiedzialnej za przewozy autobusowe. Wiadomo jednak, że układ linii autobusowych zostanie dostosowany do potrzeb mieszkańców i obłożenia. Włodarz miasta liczy, że taka zmiana ograniczy liczbę samochodów na ulicach i poprawi powietrze w Kaliszu.

Ale to nie koniec zmian. Osoby spoza Kalisza, które będą chciały skorzystać z miejskiej komunikacji, będą musiały za bilet zapłacić więcej niż dotychczas. Dziś bilet kosztuje 2,7 zł. Od stycznia będzie kosztować 4 złote. W górę pójdą też ceny biletów okresowych.

Kalisz od stycznia będzie największym polskim miastem z darmową komunikacją publiczną. Taki eksperyment ma trwać 2 lata. Jeśli przyniesie oczekiwane efekty, ma zostać utrzymany. Jeśli nie - samorząd będzie się zastanawiać nad zmianami.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
2℃
Poziom opadów:
1.8 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
17.69 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro