Reklama
Reklama

Finał akcji "Poznanianki". Wybrano pięć bohaterek

fot. UM Poznań

Ich przykład ma inspirować do działania inne kobiety pokazując, jak wiele wokół dzieje się za sprawą kobiet i z ich inspiracji.

Celem akcji jest popularyzacja aktywności mieszkanek stolicy Wielkopolski. Oto działaczki, aktywistki, które swoimi postawami wspierają nie tylko inne kobiety, lecz także inicjują miejskie i lokalne działania .

"Jestem pod wrażeniem tego, jak wiele dzieje się w Poznaniu z inicjatywy kobiet" - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. "Niektóre z tych działań są już dobrze znane, inne - na co dzień jeszcze niedostrzegane. Nasza kampania społeczna pomaga zauważyć najciekawsze z nich. Kobiety skutecznie współtworzą dzisiejszy nowoczesny i różnorodny Poznań. Ich styl pracy oraz otwarte spojrzenie na rzeczywistość są bezcenną wartością" - dodaje.


Kilka miesięcy temu Miasto zaprosiło mieszkanki i mieszkańców Poznania do przesyłania rekomendacji tych kobiet, o działaniach których warto opowiedzieć w kampanii społecznej. Wpłynęło ich ponad sto. Ostatecznie kapituła musiała wybrać pięć. To:

"Po-Dzielnia" - pierwszy tego typu freeshop w Polsce i Centrum Ekonomii Współdzielenia, którego główną ideą jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu i promowanie upcyklingu. Po-Dzielnia jest także miejscem wykładów, warsztatów i wystaw związanych z ekologią.

Katarzyna Wala - antropolożka społeczna, animatorka kultury, współtwórczyni Mobilnego Dom Kultury Wilczak, autorka projektów artystycznych na poznańskim Szelągu. To poznanianka, która działa na rzecz społeczności lokalnych i równości.

"Rakujemy jak chcemy" - stowarzyszenie, którego głównym celem jest wsparcie dziewczyn z diagnozą raka piersi na terenie Wielkopolski. Założycielki, które same pokonały raka piersi, pokazują jak doświadczać choroby nowotworowej na swoich warunkach, nie rezygnując z siebie.

"Tęczowe Seniorki" - energetyczne rezydentki Fundacji Barak Kultury, dla której głos mniejszości ma ogromną wartość. Znane poznanianki, które przełamują stereotypy, a swoją postawą walczą z dyskryminacją. Żyją międzypokoleniowo - czule czytają dzieciom bajki i bawią młodzież w teledyskach. To superbohaterki, które ubarwiają pejzaż miejski swoimi happeningami.

Magda Szewciów - trenerka samoobrony i asertywności WENDO skierowanych dla kobiet i dziewczynek. Zajmuje się także edukacją z zakresu różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji. Inicjatorka projektu "Re:wers - herstoryczne mapowanie miasta".

"Kampania społeczna POZNANIANKI ma wiele odsłon, ale ten sam cel. Poznań chce zaprosić odbiorczynie i odbiorców do poznania historii o silnych, niezależnych, wyjątkowych, choć nie zawsze powszechnie znanych Mieszkankach. Dlatego zachęcamy do obejrzenia filmów przedstawiających każdą z bohaterek akcji społecznej Poznanianki" - podkreślają przedstawiciele magistratu.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
33.34 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro