Reklama
Reklama

Finał akcji "Poznanianki". Wybrano pięć bohaterek

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

Ich przykład ma inspirować do działania inne kobiety pokazując, jak wiele wokół dzieje się za sprawą kobiet i z ich inspiracji.

Celem akcji jest popularyzacja aktywności mieszkanek stolicy Wielkopolski. Oto działaczki, aktywistki, które swoimi postawami wspierają nie tylko inne kobiety, lecz także inicjują miejskie i lokalne działania .

"Jestem pod wrażeniem tego, jak wiele dzieje się w Poznaniu z inicjatywy kobiet" - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. "Niektóre z tych działań są już dobrze znane, inne - na co dzień jeszcze niedostrzegane. Nasza kampania społeczna pomaga zauważyć najciekawsze z nich. Kobiety skutecznie współtworzą dzisiejszy nowoczesny i różnorodny Poznań. Ich styl pracy oraz otwarte spojrzenie na rzeczywistość są bezcenną wartością" - dodaje.


Kilka miesięcy temu Miasto zaprosiło mieszkanki i mieszkańców Poznania do przesyłania rekomendacji tych kobiet, o działaniach których warto opowiedzieć w kampanii społecznej. Wpłynęło ich ponad sto. Ostatecznie kapituła musiała wybrać pięć. To:

"Po-Dzielnia" - pierwszy tego typu freeshop w Polsce i Centrum Ekonomii Współdzielenia, którego główną ideą jest wydłużenie życia przedmiotów, ograniczenie konsumpcjonizmu i promowanie upcyklingu. Po-Dzielnia jest także miejscem wykładów, warsztatów i wystaw związanych z ekologią.

Katarzyna Wala - antropolożka społeczna, animatorka kultury, współtwórczyni Mobilnego Dom Kultury Wilczak, autorka projektów artystycznych na poznańskim Szelągu. To poznanianka, która działa na rzecz społeczności lokalnych i równości.

"Rakujemy jak chcemy" - stowarzyszenie, którego głównym celem jest wsparcie dziewczyn z diagnozą raka piersi na terenie Wielkopolski. Założycielki, które same pokonały raka piersi, pokazują jak doświadczać choroby nowotworowej na swoich warunkach, nie rezygnując z siebie.

"Tęczowe Seniorki" - energetyczne rezydentki Fundacji Barak Kultury, dla której głos mniejszości ma ogromną wartość. Znane poznanianki, które przełamują stereotypy, a swoją postawą walczą z dyskryminacją. Żyją międzypokoleniowo - czule czytają dzieciom bajki i bawią młodzież w teledyskach. To superbohaterki, które ubarwiają pejzaż miejski swoimi happeningami.

Magda Szewciów - trenerka samoobrony i asertywności WENDO skierowanych dla kobiet i dziewczynek. Zajmuje się także edukacją z zakresu różnorodności i przeciwdziałania dyskryminacji. Inicjatorka projektu "Re:wers - herstoryczne mapowanie miasta".

"Kampania społeczna POZNANIANKI ma wiele odsłon, ale ten sam cel. Poznań chce zaprosić odbiorczynie i odbiorców do poznania historii o silnych, niezależnych, wyjątkowych, choć nie zawsze powszechnie znanych Mieszkankach. Dlatego zachęcamy do obejrzenia filmów przedstawiających każdą z bohaterek akcji społecznej Poznanianki" - podkreślają przedstawiciele magistratu.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

9℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
14.64 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro