Reklama
Reklama

Studenci rozpoczęli nowy rok akademicki. Jaśkowiak: "są ogromną siłą i wartością Poznania"

fot. UM Poznań
fot. UM Poznań

3 października, poznańskie uczelnie rozpoczęły nowy rok akademicki.

"Studenci są ogromną siłą i wartością Poznania" - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. "To dzięki nim nasze miasto żyje i rozwija się. Studenci wypełniają je entuzjazmem, młodzieńczą wrażliwością i nieszablonowymi pomysłami. Wysoka jakość kształcenia na poznańskich uczelniach jest dobrze znana i ceniona w całej Polsce. To właśnie doskonale wykwalifikowani absolwenci przyciągają do nas poważnych inwestorów" - dodaje.

Poznańskie uczelnie należą do najlepszych w kraju. Studenci i studentki mogą korzystać z wiedzy i doświadczenia ponad 8 tysięcy wykładowców, z których ponad tysiąc posiada tytuł profesora. W stolicy Wielkopolski funkcjonuje ponad 230 kierunków studiów.

Tegoroczny rok akademicki dopiero się rozpoczyna, ale przedstawiciele magistratu przedstawili jak sytuacja studentów wyglądała w roku 2021/2022. W Poznaniu studiowało wówczas 104 729 osób. Ponad 58 procent to kobiety. Tradycyjnie najwięcej żaków uczyło się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Druga w kolejności, jeśli chodzi o liczbę studentów, była Politechnika Poznańska, a trzecie miejsce zajęła Wyższa Szkoła Bankowa.

"Wśród najpopularniejszych profili w ubiegłym roku akademickim rekordy biły studia związane z biznesem i administracją, na których studiowało ok. 21 tys. młodych ludzi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się studia medyczne (10,4 tys. osób) oraz językowe (niemal 9 tysięcy studentów). Tuż za podium znalazły się kierunki o profilu społecznym oraz inżynieryjno-technicznym" - informują miejscy urzędnicy.

Najwięcej, bo ponad 63 procent studentów było z województwa wielkopolskiego - w tym ponad 19 tysięcy z samego Poznania. Drugim najczęstszym miejscem pochodzenia było województwo kujawsko-pomorskie, a trzecim - zachodniopomorskie. Najmniej żaków przyjechało z województw małopolskiego i podkarpackiego.

"Wśród studentów, którzy przybyli do Poznania z innych krajów, najwięcej było Ukraińców (ponad 2 tysiące) oraz Białorusinów (ponad 700). Na poznańskich uczelniach wiedzę zdobywali również Chińczycy (200), obywatele Tajwanu (227) oraz Indii (147), a także studenci z Kanady, USA i Norwegii" - dodają urzędnicy. "Wymiana międzynarodowa była obustronna. Polacy, którzy wyjeżdżali studiować za granicą w ramach programu Erasmus najczęściej wybierali Portugalię, Niemcy i Hiszpanię. Popularne były również: Włochy, Francja, Chorwacja czy Grecja" - kończą.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Przed nami kolejna zimna noc, jest ostrzeżenie meteo
8℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
4.62 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro