Reklama
Reklama

Jeden z wielkopolskich zabytkowych pałaców przeszedł gruntowną modernizację. "Ta przebudowa to przedsięwzięcie bez precedensu"

fot. UMWW Poznań
fot. UMWW Poznań

Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie przeszedł gruntowną renowację i modernizację. Właśnie została ukończona.

Kompleks pałacowo-parkowy w Lewkowie jest jednym z najcenniejszych zabytków Wielkopolski. Celem projektu był gruntowny remont istniejących budynków zespołu pałacowo-parkowego, połączony z ich adaptacją na nowe cele. Na parterze powstało muzeum, a na I piętrze znajdują się pomieszczenia edukacyjne. Piwnica została przeznaczona na cele usługowo-gastronomiczne. W oficynie zachodniej powstał hotel. Renowacja istniejących budynków przewidywała zachowanie ich pierwotnego układu architektonicznego z niezbędnymi pracami umożliwiającymi przyszłe ich użytkowanie. Drugą częścią inwestycji była rozbudowa "starej wozowni" o budynek, w którym mieści się sala konferencyjno-bankietowa na 130 osób.

"Lewków to miejsce związane z dziejami narodowymi, z ludźmi, którzy brali udział w najważniejszych wydarzeniach naszej historii, którą chcemy wspominać i pielęgnować" - mówił Marszałek Woźniak, podkreślając rolę i zasługi rodziny Lipskich - właścicieli majątku od końca XVIII w. do września 1939 r.

"Ta przebudowa to przedsięwzięcie bez precedensu - pałac to jedna z najbardziej gruntownych modernizacji, jaka mogła mieć miejsce, oczywiście z zachowaniem tych wszystkich elementów historycznych, które powinny być zachowane z jednoczesnym uwzględnieniem współczesnych wymagań" - powiedział Marszałek.

"Najważniejsze, że Lewków został uratowany - zwrócił uwagę Paweł Rajski, starosta ostrowski. "Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie znów jest piękny i znów jest nasz, zadbany, wielkopolski" - dodał.

"To kolejny projekt, który został dofinansowany w sumie w wysokości blisko 30 mln zł, z których prawie połowa pochodziła z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, a reszta z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego" - informują przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Rekordowy wrzesień w Poznaniu pod względem pogody. I to nie jest dobra informacja
26℃
13℃
Poziom opadów:
6.3 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
13.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro