Reklama
Reklama

Pompa ciepła - analiza kosztów

Ogrzewanie oraz chłodzenie mieszkania czy domu pompą ciepła to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez Polaków. Nic dziwnego, jest bowiem całkowicie bezobsługowa, a także w pełni ekologiczna. Przy okazji dużo mówi się na temat opłacalności korzystania z tego nowoczesnego systemu grzewczego. Czy faktycznie można zaoszczędzić, zmieniając kocioł węglowy, ogrzewanie gazowe lub elektryczne na pompę ciepła? Koszty mówią same za siebie - zdecydowanie tak! Przeczytaj ich pełną analizę uwzględniającą zarówno sam zakup i montaż pompy, jak i jej użytkowanie.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Zastanawiając się, ile kosztuje pompa ciepła, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę samego urządzenia, ale również wykonania instalacji. A jej koszt uzależniają różne czynniki - powierzchnia i stopień izolacyjności budynku, rodzaj instalacji grzewczej budynku jak również typ pompy ciepła. W przypadku domu o powierzchni 100 m2 łączny koszt pompy ciepła (zakupu i instalacji) może wynosić średnio od 30 do 50 tysięcy złotych. Z kolei cena urządzenia bez kosztów związanych z jego instalacją uzależniona jest od rodzaju, modelu oraz mocy pompy. Konkretne dane można przedstawić na podstawie cen pomp ciepła Immergas: urządzenia typu monoblok z serii Magis M to koszt rzędu około 20 tysięcy zł, a pompy splitz serii Magis M zaczynają się od ok. 25 tysięcy zł.*

Co jednak istotne, kupno oraz montaż tego urządzenia jest objęty dofinansowaniem w ramach Programu Czyste Powietrze. Dotyczy ono pomp każdego rodzaju, czyli zarówno gruntowych, jak i powietrze/woda oraz powietrze/powietrze, a beneficjenci mogą otrzymać nawet do 90 % poniesionych kosztów na montaż pompy ciepła.

Pompa ciepła - koszty eksploatacyjne

Użytkowe koszty pompy ciepła dotyczą poziomu zużycia energii elektrycznej. Przy założeniu średniego zapotrzebowania na energię grzewczą wynoszącego 120 kWh/m2 rocznie (średni poziom izolacji domu) w budynku o powierzchni użytkowej 100 m2, średniej sprawności pompy powietrznej na poziomie SCOP = 3 dla pracy z instalacją grzejnikową (zużycia 1 kW energii elektrycznej do wyprodukowania 3 kW energii grzewczej) oraz średniej ceny 1 kilowatogodziny w Polsce (stan na 2022 rok) wynoszącej 77 gr w taryfie G11, otrzymujemy następujące wyliczenia:

- dom będzie potrzebował 12 000 kWh energii grzewczej rocznie,
- pompa do wyprodukowania 12 000 kWh energii grzewczej rocznie zużyje ok. 4000 kWh energii elektycznej,
- roczny średni koszt eksploatacyjny pompy ciepła w tym przykładzie wyniesie 3080 zł.

W przypadku nowych budynku o bardzo dobrej izolacji cieplnej, zapotrzebowanie energetyczne będzie jeszcze mniejsze co przełoży się na jeszcze niższe koszty eksploatacji. A jeśli dodatkowo pompa ciepła pracowałaby we współpracy z fotowoltaiką, to roczne koszty ogrzewania byłyby wręcz znikome.

*Wg cennika producenta

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Kolejne ostrzeżenie meteo dla całego województwa! Uwaga na drogach i chodnikach!
-1℃
-3℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
63.62 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro