Reklama
Reklama

Zmarł pułkownik Jan Górski. Miał 100 lat

fot. Michał Zieliński - Wojewoda Wielkopolski / TT
fot. Michał Zieliński - Wojewoda Wielkopolski / TT

Współtworzył też Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej. Był prezesem wielkopolskiego okręgu związku od 2002 roku.

O śmierci pułkownika Jana Górskiego poinformował wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. "Płk Jan Górski dawał nieustannie świadectwo swojego patriotyzmu, będąc wzorem dla młodszych pokoleń"- napisał na portalu społecznościowym."Składam najgłębsze wyrazy współczucia rodzinie i bliskim zmarłego. Pamięć o jego zasługach nigdy nie przepadnie i będzie dla nas świadectwem oddania naszej Ojczyźnie" - dodał.

Jan Górski urodził się 15 kwietnia 1922 roku w Jagninie pod Sandomierzem. W czasie wojny był łącznikiem Komendy Obwodu Opatów. Po zakończeniu leczenia skierował się do partyzanckiego oddziału. Podczas akcji "Burza" służył w V kompanii 2 Pułku Piechoty Legionów.

Po wojnie został uwięziony przez Urząd Bezpieczeństwa w 1945 i 1946 roku, za przynależność do WINu i ZHP. W tym czasie był kilkakrotnie aresztowany i zwalniany z aresztu. W 1946 podczas studiów na Akademii Handlowej w Poznaniu, z jego inicjatywy, powstał Akademicki Legion Pracy. Zrzeszeni tam studenci odgruzowywali Poznań zniszczony w czasie działań wojennych.

Jan Górski ponownie został aresztowany w kwietniu 1949 roku z oskarżenia za współpracę z Armią Krajową, a także Niemcami. Otrzymał najwyższy wymiar kary - karę śmierci, zmienioną później na dożywotnie więzienie. Po nadzwyczajnej rewizji i ponownym procesie został zwolniony w 1957 roku. Dopiero Sąd Karny III RP unieważnił nałożony wyrok.

Kilka miesięcy temu pułkownik Jan Górski obchodził 100. urodziny.Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
54.21 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro