Reklama

Skakali z okien, gdy w kamienicy wybuchł pożar. Jedna z lokatorek usłyszała wyrok: "Zostałam wrobiona"

fot. OSP Boruja Kościelna FB
fot. OSP Boruja Kościelna FB

W wyniku zdarzenia śmierć poniósł mężczyzna.

Chodzi o tragiczne zdarzenie z 15 lutego 2021 roku. Przed 6.00 rano strażaków poinformowano o pożarze w kamienicy przy ulicy Mickiewicza w Nowym Tomyślu. Kilka osób ratowało się przed ogniem, skacząc z okien budynku. Jedna z nich nie przeżyła. Kolejne dwie ucierpiały.

Nowotomyska prokuratura złożyła akt oskarżenia w tej sprawie do sądu. Jedną z mieszkanek obiektu, Violetę K., oskarżono o nieumyślne sprowadzenie zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach mające postać pożaru. W akcie oskarżenia można było przeczytać, że "na skutek niezamknięcia drzwiczek popielnika pieca kaflowego dopuściła do wydostania się iskier z pieca, które spowodowały zapłon wyposażenia mieszkania, a w konsekwencji pożar całej kamienicy, w wyniku czego śmierć na skutek skoku z okna poniósł jeden z lokatorów, natomiast dwójka lokatorów doznała obrażeń w postaci oparzeń pierwszego i drugiego stopnia".

W piątek w Sądzie Okręgowym w Poznaniu zapadł wyrok. Violetta K. została uznana za winną. "Z tego pieca było jedyne źródło ognia. Jak wynika z opinii to spowodowało ten pożar(...). To, że w pobliżu tego pieca kaflowego stała pani kanapa, na którą spadły iskry, spowodowały zapalenie się kanapy" - mówił sędzia Andrzej Klimowicz.

Kobieta nie przyznaje się do winy. Utrzymuje, że ani w tym dniu, ani dzień wcześniej nie paliła w piecu. "Zostałam wrobiona. Usłyszałam huk, widziałam ciemność, gwiazdki i nic więcej nie pamiętam" - mówiła przed kamerą WTK Violetta K. Kobieta po pożarze z poparzeniami trafiła do szpitala.

Kobieta została skazana na rok wiezienia w zawieszeniu na dwa lata. Będzie też musiała zapłacić 70 tys. zł odszkodowania na rzecz pokrzywdzonych w pożarze. Wyrok nie jest prawomocny. Kobieta mówiła reporterowi WTK, że nie wie, czy złoży apelację. Tłumaczyła, że jest zmęczona i nie ma już siły.


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
8℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
17 km
Stan powietrza
PM2.5
45.85 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro