Reklama

MSWiA o zabezpieczeniu przed ryzykiem nuklearnym: "zdecydowaliśmy o prewencyjnym rozpoczęciu dystrybucji tabletek"

fot. MSWiA

Szczegóły dotyczące dystrybucji jodku potasu przedstawił na piątkowej konferencji prasowej wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

"Zdecydowaliśmy o prewencyjnym rozpoczęciu dystrybucji tabletek jodku potasu do powiatowych jednostek Państwowej Straży Pożarnej. To działania rutynowe i przewidziane w przepisach prawa na wypadek ewentualnego wystąpienia skażenia radiacyjnego. Musimy być przygotowani na różne warianty wydarzeń, nawet te najmniej prawdopodobne" - wyjaśnił wiceminister Błażej Poboży. Podkreślił, że to procedury zarządzania kryzysowego i służą zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom naszego kraju.

"Proces dystrybucji jest już na kolejnym etapie. Z powiatowych jednostek PSP za pośrednictwem wojewodów tabletki są przekazywane do jednostek samorządu terytorialnego (JST). W każdym z województw to właśnie wojewoda w porozumieniu z przedstawicielami samorządów ustala najlepszy sposób dystrybucji jodku potasu do obywateli" - mówił. Do tabletek z jodkiem potasu ma być dołączona ulotka zawierająca informację o dystrybucji oraz dawkowaniu preparatu. "Cel to, aby na wypadek skażenia radiacyjnego, zabezpieczyć organizm przed przyjęciem "złego" jodu" - powiedział wiceminister.

Wiceminister Błażej Poboży poinformował, że łącznie przygotowano ponad 57 mln tabletek. "Aktualnie nie ma powodów, by rozpoczynać wydawanie jodku potasu obywatelom. Państwo jest przygotowane, a obywatele mogą czuć się bezpiecznie" - podsumował.

Na piątkowej konferencji prasowej prezes Państwowej Agencji Atomistyki dr Łukasz Młynarkiewicz zapewnił, że rosyjskie działania militarne w Ukrainie oraz ataki na Zaporoską Elektrownię Jądrową nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski. "Dzisiaj wszystkie reaktory pozostają wyłączone. Nie grozi nam scenariusz Czarnobyla i Fukushimy" - mówił. "Dysponujemy bardzo czułą siecią wykrywania skażeń promieniotwórczych. Działania militarne na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej nie zagrażają mieszkańcom Polski" - podkreślił.

Kierownik Kliniki Endokrynologii CMKP w Szpitalu Bielańskim prof. dr hab. n. med. Wojciech Zgliczyński wyjaśnił, że tabletkę należy przyjąć dopiero po sygnale od odpowiednich służb. Przestrzegł też przed przyjmowaniem stabilnego jodu prewencyjnie. "Te wytyczne obowiązują nie tylko w Polsce, ale na całym świecie" - podsumował.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
25.17 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro