Reklama
Reklama

Przed nami duże zmiany w komunikacji tramwajowej. Będzie lepiej?

fot. ZTM

Zmiany zostaną wprowadzone już od soboty.

Częstsze kursy na liniach tramwajowych nr 6 i 13 oraz zmiana trasy linii nr 12, która połączy Winogrady z centrum, Ratajami i Starołęką. To zmiany w komunikacji, które od 1 października ułatwią przemieszczanie się między pomiędzy dzielnicami Poznania.

"Podczas prac remontowych prowadzonych na trasie Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, jak również tych, które spowodowały wyłączenie ruchu tramwajowego na ul. Fredry i Mielżyńskiego, przykładamy jeszcze większą wagę do wnikliwego monitoringu funkcjonowania transportu" - zapowiadał w połowie września Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. "Zdajemy sobie sprawę, że brak możliwości przejazdu tramwajem z mostu Teatralnego do kierunku placu Cyryla Ratajskiego z uwagi na modernizację węzła przy Okrąglaku stanowi dużą uciążliwość. Dokładamy w związku z tym starań, aby minimalizować skalę niedogodności dla pasażerów i wykorzystujemy każdą okazję, żeby ułatwiać podróżnym przemieszczanie się po mieście. Warto także pamiętać, że po zakończeniu prac pasażerowie zyskają nowoczesne torowiska gwarantujące bezpieczne i wygodne podróże" - dodał.

"Zmiany, które zostaną wprowadzone 1 i 3 października ułatwią wjazd do centrum Poznania oraz poprawią komunikację między odległymi od siebie dzielnicami. Są one wynikiem obserwacji ZTM oraz wsłuchania się w głosy pasażerów, a także rad osiedli. Ponadto układ tras wprowadzany 1 października został przygotowany w taki sposób, by zbliżające się wyłączenie tzw. Trasy Kórnickiej nie powodowało już konieczności zmiany przebiegu tras w całym mieście, a jedynie tych, które łączą obecnie os. Lecha z Kórnicką" - zapowiada Bartosz Trzebiatwoski, rzecznik ZTM.

Zgodnie z zapowiedziami od 3 października, będzie można dojechać tramwajem linii numer 98 w rejon placu Cyryla Ratajskiego. Tramwaj będzie też kursował częściej.
Linia nr 98
ZAWADY - Podwale - Rondo Śródka - Wyszyńskiego - Estkowskiego - Małe Garbary - Pl. Wielkopolski - 23 Lutego - PL. RATAJSKIEGO
Od 1 października linia nr 12 - połączy Winogrady z centrum, Ratajami i Starołęką
Linia nr 12
STAROŁEKA PKM - Starołęcka - Zamenhofa - Krzywoustego - Królowej Jadwigi - Matyi - Pułaskiego - Winogrady - Murawa - Al. Solidarności - POŁABSKA
Linia nr 4 - od 1 października będzie zawiszona.

Zapowiadane jest też podwojenie częstotliwości na liniach 6 i 13, zawieszenie linii nr 8
"Z powodu zmiany trasy linii nr 12, na której tramwaje od 1 października nie będą kursowały na Grunwaldzie, zostanie zwiększona częstotliwość przejazdów "szóstki", która będzie jeździć dwa razy częściej we wszystkich okresach tygodnia. Uwaga! Co druga "szóstka" kończyć będzie swój bieg na pętli Budziszyńska, a nie na Junikowie" - dodaje Trzebiatowski.
"Zwiększona zostanie częstotliwość kursowania na linii nr 13, a ponieważ trasy funkcjonujących częściej linii nr 6 i 13 w rejonie Rataj częściowo pokrywają się z przebiegiem linii nr 8, zostanie ona od 1 października zawieszona" -tłumaczy.

Linia nr 6 - od 1 października podwojona częstotliwość we wszystkie dni tygodnia, co drugi kurs wykonywany na pętli Budziszyńska
Linia nr 13 - od 1 października kursy co 5 minut w dni robocze w godzinach szczytu komunikacyjnego; co 10 minut w dni robocze w godzinach 19:00-20:00 co oraz w dni wolne w godzinach 11:30 - 20:00
Linia nr 8 - od 1 października będzie zawieszona.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-1℃
Poziom opadów:
1.1 mm
Wiatr do:
24 km
Stan powietrza
PM2.5
11.79 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro