Reklama
Reklama

Ponad stuletni budynek na Wildzie odzyskuje swój historyczny wygląd

fot. PIM

Kolejny etap robót obejmuje elewację wschodnią gmachu - na dziedzińcu Zespołu Szkół nr 5. To budynek u zbiegu ulic Różanej i Niedziałkowskiego.

"Wykonawca zrealizował już połowę prac związanych z elewacją. W trakcie robót odsłonięto ciekawe elementy kamienne, które pierwotnie zdobiły ścianę budynku. Po odpowiedniej konserwacji i renowacji znów będą widoczne" - mówi Barbara Plenzler-Horvath, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji w spółce Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Wymienione zostały także okna przedszkola, które nawiązują kolorem niebieskim do zabytkowych pierwowzorów. Rozpoczęła się również renowacja stolarki drzwiowej, a stare powłoki malarskie z zabytkowych drzwi zostały zdjęte i pokryje je nowa warstwa, zbliżona do pierwowzoru. "Na ukończeniu są również prace polegające na renowacji zegara, który był już niesprawny, zachowały się jedynie elementy tarczy z cyframi i wskazówkami. Przywrócony mechanizm zegara zostanie wyeksponowany w przeszklonej gablocie. Dawną świetność odzyska także dzwonek szkolny" - informują urzędnicy PIM.

"Podczas prac wykonawca skuwa warstwy tynków wtórnych i uzupełnia je, zajmuje się również renowacją i konserwacją detali architektonicznych i wzmacnianiem gzymsów. Wszelkie rysy, pęknięcia i ubytki w murze są naprawiane. Wcześniej tynki i detale były zabrudzone, z ubytkami. Wykonano również izolację przeciwwilgociową ścian fundamentowych. Podobnie jak w poprzednim etapie, ta strona szkoły zyska nowe okna" - dodaje.

W zakres prac wchodzi także tzw. domek woźnego. Obecnie trwają w tym miejscu prace nad odtworzeniem tynków. Wykonywana jest również renowacja ścian i sufitu w podcieniach arkad od strony dziedzińca (dotyczy elewacji wschodniej i elewacji południowej).

Trwające prace są już kolejnym etapem. Wcześniej w tym miejscu wyremontowana została elewacja zachodnia i północna szkoły oraz wschodnia sali gimnastycznej.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

2℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
40.18 μg/m3
Umiarkowany
Zobacz pogodę na jutro