Reklama
Reklama

Metropolita krakowski arcybiskup Jędraszewski w czwartek w Poznaniu. Odprawi mszę

fot. PAP/Waldemar Deska
fot. PAP/Waldemar Deska

O poznańskim duchownym co jakiś czas robi się głośno.

- W czwartek, 29 września, uroczystość św. Michała Archanioła. O 18.00 suma odpustowa, której będzie przewodniczył ks. abp Marek Jędraszewski - Metropolita Krakowski. Oprawę muzyczną będzie stanowił Poznański Chór Katedralny pod batutą ks. Szymona Bajona. Zapraszamy wszystkich Parafian i Gości. Będzie też transmisja uroczystości na Facebooku. Cieszymy się w tym roku 90 rocznicą powstania naszej świętomichałowej wspólnoty - poinformowała parafia pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Poznaniu.

Arcybiskup Marek Jędraszewski jest poznaniakiem. Od 2016 roku jest metropolitą krakowskim, wcześniej był metropolitą łódzkim, a jeszcze wcześniej biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej. Od 2014 roku pełni też funkcję zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Przewodniczącym jest natomiast abp Stanisław Gądecki.

W 2019 roku o arcybiskupie Jędraszewskim zrobiło się głośno po tym jak podczas mszy z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odniósł się do kwestii LGBT+. - Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa - mówił.

Rok temu pisaliśmy natomiast o domniemanym ukrywaniu przez duchownego nadużyć arcybiskupa Paetza. Poinformowano wówczas o wysłaniu zawiadomienia w tej sprawie do papieża. Dotyczyło podejrzenia "popełnienia czynów polegających na działaniach lub zaniechaniach mających na celu zakłócanie lub uniknięcie dochodzeń cywilnych lub kanonicznych, administracyjnych lub karnych przeciwko arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu, metropolicie krakowskiemu, w chwili popełnienia zarzucanego czynu biskupowi pomocniczemu Archidiecezji Poznańskiej, w związku z przestępstwem przeciwku szóstemu przykazaniu Dekalogu, polegającym na zmuszaniu kogoś, stosując nadużycie władzy, do dokonywania lub poddawania się czynnościom seksualnym".

Z zawiadomienia wynikało, że biskup Marek Jędraszewski przynajmniej od 1999 roku miał wiarygodne informacje na temat nadużyć wobec kleryków ze strony arcybiskupa Juliusza Paetza. Arcybiskup Paetz był metropolitą poznańskim w latach 1996-2002. W 2002 roku został oskarżony o molestowanie poznańskich kleryków i księży. Juliusz Paetz zaprzeczył tym zarzutom. W tym samym roku przestał jednak pełnić funkcję metropolity poznańskiego. Zmarł w 2019 roku w wieku 84 lat.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

15℃
7℃
Poziom opadów:
7 mm
Wiatr do:
18 km
Stan powietrza
PM2.5
7.01 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro