Reklama
Reklama

System PEKA z nowymi funkcjami. Przed nami "nowa era"

fot. ZTM
fot. ZTM

Część zmian zauważymy już od poniedziałku.

Bilet okresowy kupowany przez Internet bez konieczności aktywacji (transferu) oraz ulgi studenckie zapisywane automatycznie, bez wizyty w Punkcie Obsługi Klienta ZTM - to pierwsze zalety zmian w systemie PEKA.

"Wielomiesięczne, intensywne prace nad unowocześnieniem systemu Poznańskiej Elektronicznej Karty Aglomeracyjnej są już na finiszu. Zostały one podjęte po to, aby PEKA mogła stać się z perspektywy pasażera prostsza i bardziej intuicyjna" - mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu. "Dużo wygodniejsze będzie zwłaszcza korzystanie z biletów okresowych" - dodaje.

Obecnie jedynym nośnikiem biletów okresowych jest karta PEKA. Niebawem to się zmieni - taki bilet będzie można kupić i okazać bez konieczności jej posiadania. "Podstawą przebudowanego systemu PEKA będzie założone konto. Pod względem technologicznym jest to bardzo duża zmiana, polegająca na umożliwieniu zapisywania biletów okresowych on-line w tzw. "chmurze", a nie jak dotychczas wyłącznie na karcie. Dzięki temu pojawią się nowe możliwości m.in. w zakresie integracji usług. Będzie można z nich korzystać dzięki aplikacji mobilnej, która będzie stanowić identyfikator użytkownika, potwierdzający, że jest on posiadaczem danego konta PEKA, do którego przypisany jest zakupiony bilet okresowy. Uproszczone będzie także zapisywanie uprawnień do ulg (już od października studenckiej, a wkrótce także metropolitalnej) oraz korzystanie z biletów okresowych kupowanych przez Internet. Ponadto klient będzie mógł korzystać zarówno z Aplikacji PEKA z biletem okresowym, jak również równolegle wyrobić kartę" - tłumaczy Bartosz Trzebiatowski,. Rzecznik ZTM.

tPortmonteka pozostanie na razie bez zmian.

Pasażerowie dostaną też możliwość korzystania z Aplikacji PEKA, którą każdy będzie mógł pobrać na smartfona. "Prace programistyczne związane z jej stworzeniem dobiegły już końca. Obecnie trwają testy, po których aplikacja zostanie udostępniona w Google Play i App Store"- wskazuje Gosiewski. "Dzięki niej pasażer będzie mógł sprawdzić swoje konto w systemie PEKA, kupić bilet okresowy lub sprawdzić jakie przysługujące mu ulgi w transporcie publicznym ma zapisane w systemie"- dodaje.

Karta PEKA, którą niezależnie od korzystania z aplikacji będzie można w każdej chwili zamówić, będzie jednak nadal konieczna aby korzystać z biletu przystankowego opłacanego z tPortmonetki.

Zmieni się także system obsługi pasażerów na www.peka.poznan.pl. "Zostanie on w pełni dostosowany do przeglądarek internetowych w urządzeniach mobilnych. Usługi te w nowej, dostępnej cyfrowo szacie graficznej wdrażane będą w listopadzie 2022 r."- tłumaczy Trzebiatowski.

Co ważne od 3 października nie będzie już konieczności wykonywania transferu biletu okresowego kupionego poprzez portal PEKA .Znacznie uprości ono kupowanie biletów online. Po dokonaniu zakupu bilet okresowy automatycznie zapisze się na koncie użytkownika w systemie PEKA, a podczas kontroli biletu w pojeździe sprawdzany będzie w trybie online zapisany na nim bilet.

"Chcemy, żeby w przyszłości również była możliwość korzystania z tPortmonetki poprzez powiązanie płatności z kartami zbliżeniowymi. Wówczas klient mógłby przykładać do czytników PEKA kartę bankową lub powiązane z nią urządzenie mobilne. Wymaga to jednak bardzo daleko idącej przebudowy architektury systemu oraz wymiany czytników PEKA we wszystkich pojazdach, co bez pozyskania zewnętrznych środków na tę inwestycję będzie trudne lub wręcz niemożliwe" - dodaje Jan Gosiewski.

Z drugiej korzyści modernizacji będą mogli korzystać studenci posiadający Elektroniczne Legitymacje Studenckie (ELS) lub Doktoranckie (ELD) aktywowane w systemie PEKA. Już od początku tego roku akademickiego nie będą musieli odwiedzać Punktów Obsługi Klienta ZTM w celu zapisania na ELS lub ELD przedłużenia ważności ulgi studenckiej dla zakupu biletu okresowego.

"Od 3 października uprawnienie do ulgi studenckiej będzie zapisywane na koncie PEKA automatycznie przy przedłużeniu ważności legitymacji (zapis ulgi w systemie PEKA nastąpi kolejnego dnia po jej wprowadzeniu przez Uczelnię). Studenci będą mogli kupić np. atrakcyjny cenowo Bilet Semestralny na 120 dni, na strefę A w cenie 172 zł lub Bilet Semestralny na 150 dni na strefę A za 202 zł" - przekazuje Trzebiatwoski.
Co ważne finalizowane są przygotowania do uruchomienia systemu płatności kartą płatniczą we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej.

"Po wejściu do autobusu lub tramwaju, na ekranie nowego terminala, wystarczy wybranie bilet, a następnie przyłożenie do czytnika karty płatniczej lub smartfonu obsługującego technologię HCE lub NFC. Akceptacja transakcji będzie trwała błyskawicznie. To prosty, szybki i ekologiczny sposób kupowania biletu w komunikacji miejskiej"- przypomina rzecznik.
"Z uwagi na ogólnoświatowy kryzys dostaw mikroprocesorów nie udało się dochować wskazywanego wcześniej terminu (wrzesień). Aktualnie przewiduje się, że jego działanie rozpocznie się w drugiej połowie listopada 2022 r." - kończy.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-2℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
14.70 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro