Reklama
Reklama

Stary Rynek rozkopany. Co trzeba zrobić, zanim pokryje go równa kamienna nawierzchnia?

fot. PIM

W pierwszej kolejności musi zostać przebudowana kluczowa infrastruktura podziemna. Cały czas prace są prowadzone.

Jak informują Poznańskie Inwestycje Miejskie, obecnie trwają m.in. prace nad wykopem pod sieć wodno-kanalizacyjną wzdłuż pierzei zachodniej oraz u zbiegu ul. Żydowskiej, ul. Wielkiej oraz w ul. Rynkowej, a także przygotowywane są wykopy pod budowę chodników wraz z inwentaryzacją przyłączy. Usuwane są również kolizje elektro-energetyczne.

W tym samym czasie postępują prace nad siecią gazową realizowane przez PSG. Uniemożliwia to ruch samochodowy między ul. Zamkową i ul. Rynkową oraz przejście z ul. Wielkiej do Rynku. Wyłączony został też ruch pieszy w ul. Wronieckiej po prawej stronie, ze względu na rozbiórkę krawężnika i chodnika, by można było zbudować tam gazociąg i wodociąg. na skrzyżowaniu ul. Wielkiej z Kramarską i Klasztorną już odtwarzana jest nawierzchnia, po budowie cieplika, powstaje tam też gazociąg.

Na najbliższe dni planowane jest przygotowanie tras kablowych wzdłuż chodników na pierzei południowej, wschodniej i zachodniej oraz ul. Wronieckiej, a także wytyczeniem przebiegu krawężników wzdłuż pierzei południowej.

"Dzięki inwestycji zmodernizowane bądź przebudowane zostaną sieci: wodno-kanalizacyjna, ciepłownicza, energetyczna, telekomunikacyjna i gazowa. Przy odkrywaniu infrastruktury wodociągowej wykonawca prowadzi prace ze szczególną ostrożnością, gdyż jest ona już w bardzo złym stanie, o czym świadczą ostatnie awarie. Zakres prac obejmuje również m.in. modernizację monitoringu miejskiego i oświetlenia. Przewidziane są także nowe, ukryte pod nawierzchnią przyłącza prądu do ogródków gastronomicznych, które będą ułatwieniem dla przedsiębiorców i jednocześnie poprawią estetykę Starego Rynku" - informują przedstawiciele PIM.

Na Starym Rynku powstanie też nowy system odwodnienia i retencji wód opadowych z odpowiednią kanalizacją deszczową i zbiornikami. "Rozpoczął się montaż zbiornika retencyjnego przy Wadze Miejskiej. Jest on częścią nowej sieci kanalizacji deszczowej, jego zadaniem będzie gromadzenie i przetrzymanie nadmiaru wód opadowych. Pojemność zbiornika to 424 metry sześcienne. Drugi duży zbiornik retencyjny planowany jest po wschodniej stronie Starego Rynku, przed domkami budniczymi. Ponadto powstaną dwa mniejsze zbiorniki, które będą zbierać deszczówkę służącą do podlewania zieleni. Rozdzielenie istniejącej sieci kanalizacji ogólnospławnej na kanalizację sanitarną oraz deszczową pozwoli to na odciążenie zlewni płyty Starego Rynku i zabezpieczenie przed zalewaniem i podtopieniami pobliskich kamienic podczas gwałtownych opadów" - dodają.

Korzystając z okazji, wykopy na Starym Rynku badane są przez archeologów. Obecnie tego typu prace prowadzone są m.in. przy domkach budniczych, toalecie miejskiej i budynku Arsenału, a także w wykopie przed Odwachem pod sieć wodno-kanalizacyjną oraz wzdłuż pierzei północnej i południowej Rynku.

Według zapowiedzi po remoncie zauważalne zmiany zajdą też na ul. Jana Baptysty Quadro. Ulica zmieni się w Pasaż Kultury. Na Starym Rynku mają pojawić się również wyspy zieleni z drzewami i ławkami.

W rejonie robót należy zachować ostrożność i poruszać się tylko wyznaczonymi trasami. "Są tak organizowane, by piesi mogli dojść do każdego budynku. Mimo trwających robót, w dalszym ciągu można więc korzystać z oferty gastronomicznej okolicznych lokali, jak i pozostałych miejsc otwartych dla klientów podczas przebudowy" - kończą przedstawiciele PIM.Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
32.84 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro