Reklama

Wciąż wysoki rating Poznania. Jest jednym z miast zdjętych z listy obserwacyjnej

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora
Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Łukasz Kędziora

Agencja Fitch potwierdziła wysoki rating Poznania na poziomie A-.

W grudniu ubiegłego roku agencja Fitch wskazywała, że "Polski Ład", wprowadzający duże zmiany w systemie dochodowym samorządów lokalnych, może doprowadzić do zmiany systemu finansowania polskich samorządów. Z tego powodu agencja umieściła Miasto Poznań i pozostałe oceniane polskie miasta na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym. Według najnowszego komunikatu, Fitch ocenił przewidywane skutki "Polskiego Ładu" na sytuację finansową polskich samorządów. Agencja zdjęła z listy obserwacyjnej Poznań i 16 innych miast.

"Według Fitch reforma podatkowa wpłynie negatywnie na wielkość dochodów samorządów z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych. Agencja podkreśla także, że przewidziane w znowelizowanej ustawie o dochodach jednostek samorządu terytorialnego rozwiązania będą niewystarczające, aby w pełni skompensować spodziewany spadek dochodów z PIT od 2022 r. Fitch uważa, że gminy będą zmuszone do podjęcia dalszych działań zapobiegawczych, takich jak podwyższenie podatków i opłat lokalnych oraz ograniczenie wydatków, aby zrównoważyć ubytek dochodów" - informują miejscy urzędnicy.

Agencja potwierdziła także międzynarodowy długoterminowy rating Poznania dla zadłużenia w walucie zagranicznej i krajowej na poziomie A- z prognozą stabilną. "To najwyższa możliwa do uzyskania przez polski samorząd ocena tej agencji, równa ocenie wiarygodności kredytowej kraju. Fitch utrzymał również swoją poprzednią opinię - ocena Miasta jest obecnie ograniczona ratingiem Polski" - dodają urzędnicy.

"Ratingi to opinie niezależnych, wyspecjalizowanych instytucji, określające wiarygodność kredytową ocenianego podmiotu. Wyrażają jego ogólną zdolność do wywiązywania się ze swoich zobowiązań finansowych. Głównym zadaniem ratingu miasta jest poinformowanie obecnych i przyszłych inwestorów o wiarygodności i wypłacalności. Posiadanie oceny wiarygodności kredytowej umożliwia łatwiejszy i szerszy dostęp do rynków finansowych oraz pozwala na pozyskanie kapitału zewnętrznego na korzystniejszych warunkach" - tłumaczą.

Fitch to jedna z najbardziej znanych i znaczących agencji ratingowych na świecie. Agencja ocenia wiarygodność ponad 100 krajów. Wiarygodność kredytową Poznania ocenia od 2013 r. Głównym zadaniem ratingu miasta jest poinformowanie obecnych, ale też przyszłych inwestorów, o wypłacalności tego miasta i o jego wiarygodności.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Część ostrzeżeń dla Wielkopolski odwołano!
22℃
13℃
Poziom opadów:
0.2 mm
Wiatr do:
11 km
Stan powietrza
PM2.5
7.36 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro