Reklama

Unijne dotacje dają nowe możliwości dla przyszłych zawodowców i rozwiązują problemy młodych

Szkoły zawodowe od lat zmagają się z problemem braku nowoczesnego wyposażenia. Bardzo trudno publicznym placówkom uczestniczyć w wyścigu technologicznym. To się zmienia dzięki wsparciu z Unii Europejskiej.

Jeszcze kilka lat temu w polskich szkołach zawodowych królowały warsztaty wyciągnięte rodem z epoki PRL. Stare, muzealne wręcz narzędzia i przeświadczenie, że skoro nie chcesz się uczyć to musisz ciężko pracować. Te czasy odchodzą w niepamięć a szkoły zawodowe dostosowują się do wymagań lokalnego rynku. Takie zmiany widać w Gnieźnie.

Zdawalność na 100%

Powstało tu zupełnie nowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. W budynku odbywają się głównie zajęcia teoretyczne, ale nowe oblicze zyskały również tutejsze warsztaty. Pomoce naukowe dla nauczycieli, czyli specjalne tablice, na których można omówić oddzielnie każdy układ instalacji elektrycznej czy samochodowej. Nowoczesny sprzęt z najwyższej możliwej półki - maszyny, obrabiarki, takie same, jak te, które wykorzystują firmy z regionu. Uczniowie uczą się jak je programować, by na zakończenie swojej edukacji świetnie odnaleźć się na rynku pracy.

Efekty widać po wynikach egzaminów zawodowych. W ostatnim roku szkolnym zdawalność wyniosła 100% - to najlepszy wynik szkoły od lat. Bo z unijnego wsparcia korzystają wszyscy - nauczyciele i uczniowie. Dobra szkoła ma jeszcze jedną zaletę - korzysta lokalny rynek pracy. Pracodawcy zapraszają uczniów jeszcze w trakcie nauki na staże. Dzięki temu mogą sprawdzić jak uczniowie radzą sobie w praktyce. Później gdy skończą szkołę stają się atrakcyjnym kąskiem na rynku.

Zadzwoń

Problemy psychiczne dzieci i młodzieży to kwestia, który wymaga codziennego wsparcia. Nie można przemilczeć swoich problemów, tylko trzeba o nich rozmawiać. Do tego potrzebni są specjaliści i miejsca - takie powstają w Wielkopolsce przy unijnym wsparciu. W Pile działa Powiatowe Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży. Tu najmłodsi pacjenci, całkowicie bezpłatnie i bez skierowania mogą skorzystać z pomocy wykwalifikowanej kadry.

Wystarczy zadzwonić na nr 511 730 113 lub przyjść do Centrum Koordynacji na al. Wojska Polskiego 49b w Pile. Więcej informacji jest dostępnych na sczpdim.pl. Młodzi pacjenci zmagają się różnymi problemami, niektóre z nich mogą prowadzić do samookaleczenia. Dlatego nie ma co zwlekać z pomocą, gdy specjaliści są na wyciągnięcie ręki.

Więcej na temat wsparcia dla młodzieży w regionie ze środków unijnym w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu "Zmieniamy Wielkopolskę" (odc. 95).


Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

4℃
-4℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
72.40 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro