Reklama
Reklama

Niezwykły wagon po wielu latach powraca na poznańskie torowiska. W niedzielę jest okazja, by się nim przejechać

fot. MPK
fot. MPK

W niedzielę na linię 0 wyjedzie długo oczekiwany, historyczny wagon silnikowy Heidelberg z serii KSW. Właśnie wrócił z Krakowa, gdzie został odbudowany i przywrócony do ruchu.

Wagon o numerze taborowym 158 został wyprodukowany w fabryce Waggonfabrik Fuchs w Heidelbergu. "To prosta konstrukcja z dużymi drzwiami, które miały ułatwiać sprawną ewakuację w przypadku nalotów: skrót KSW oznacza Kriegs-Strassenbahn-Wagen, czyli "wojenny wagon tramwajowy". Trafił on do Poznania w 1944 roku w dość ciekawych okolicznościach: pociąg z transportem nowych wagonów tramwajowych przeznaczonych dla Wiednia został zawrócony spod tego miasta przez działania wojsk alianckich. Podobno osobista interwencja Arthura Greisera, bezwzględnego dla Polaków namiestnika Rzeszy w Kraju Warty (za zbrodnie został powieszony w 1946 roku) spowodowała skierowanie pociągu z 10. nowymi wagonami do Poznania" - informują przedstawiciele MPK.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 roku korzystanie z bezklasowych kotłów będzie karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Więcej informacji na: www.poznan.pl/kawka
REKLAMA

Wagon z nr 158 początkowo eksploatowany był, jako doczepny. Do samodzielnego ruchu trafił w roku 1950. W latach 60. został przebudowany na jednokierunkowy - tak kursował do roku 1972, po czym przekształcono go w wagon gospodarczy. Na początku lat 90. XX wieku całkowicie zakończono jego eksploatację. Wagon został wyremontowany przez pracowników Stacja Obsługi i Remontów MPK SA w Krakowie. Po wielu latach wrócił do Poznania.

Odbudowanym, znów dwukierunkowym, tramwajem Heidelberg z serii KSW będzie można wybrać się na przejażdżkę w niedzielę. Na linii 0 będzie kursował nie tylko KSW, ale też wagon N oraz - udostępniony na sezon, będący własnością MPK SA w Krakowie tramwaj 4N1. Tramwaje będą kursować co 20 minut (od godziny 11.20 do 17.00) z przystanku Stare Zoo.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

-2℃
-5℃
Poziom opadów:
1.6 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
63.71 μg/m3
Dostateczny
Zobacz pogodę na jutro