Reklama
Reklama

Jaśkowiak o przyznaniu orderu Macierewiczowi: " uwłaczające powadze urzędu prezydenta RP"

fot. Krzysztof Gumul / KPRP
fot. Krzysztof Gumul / KPRP

W mediach szerokim echem odbiła się informacja o wręczeniu w piątek Orderów Orła Białego, zasłużonym dla Rzeczypospolitej. W 46. rocznicę założenia KOR odznaczeni zostali jego założyciele i działacze - Mirosław Chojecki, Antoni Macierewicz i Piotr Naimski.

"Jestem dumny, że w rocznicę powstania KOR mogę wręczyć Ordery Orła Białego i mogę przeprosić za to, że wolna Polska dopiero po ponad trzydziestu latach honoruje tym najwyższym w Polsce odznaczeniem założycieli i działaczy tego ruchu"- mówił Prezydent RP podczas uroczystości. Podkreślił, że odznaczenia dla założycieli i działaczy KOR zostały nadane z jego własnej inicjatywy. "Prezydent ma taki przywilej" - przypomniał. Dodał, że ze strony Kapituły Orderu nie było jakiegokolwiek głosu wątpliwości, co do słuszności tej decyzji.

Lawinę komentarzy wywołał order dla dla posła PiS,przewodniczącym podkomisji smoleńskiej i jednego z wiceprezesów partii rządzącej - Antoniego Macierewicza. Do sprawy odniósł się też prezydent Poznania.

"Przyznanie tak wysokiego państwowego odznaczenia osobie tak skompromitowanej "apelami smoleńskimi", teoriami o zamachu, a także formułowanymi na łamach mediów kontrowersjami i zarzutami dotyczącymi jej działalności na rzecz innego państwa, jest - pomimo zasług z przeszłości jako działacza KOR - uwłaczające powadze urzędu prezydenta RP. To kompromitacja naszego państwa" - napisał na łamach portalu społecznościowego prezydent Jacek Jaśkowiak.




Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Rekordowy wrzesień w Poznaniu pod względem pogody. I to nie jest dobra informacja
26℃
13℃
Poziom opadów:
6.3 mm
Wiatr do:
26 km
Stan powietrza
PM2.5
13.32 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro