Reklama
Reklama

Ogromne straty poznańskich seniorów. "Kazała kobiece puszczać wodę do wanny i pilnować, aby ta trafiała prosto w odpływ"

Zdjęcie ilustracyjne, archiwum | fot. Przemysław Łukaszyk

W ostatnim czasie poznańscy policjanci otrzymali wiele zgłoszeń o osobach podających się za pracowników spółdzielni mieszkaniowych, wodociągów bądź funkcjonariuszy policji, którzy w ten sposób dokonali przestępstw na szkodę starszych osób.

Tylko w tym tygodniu poznańscy policjanci otrzymali trzy zgłoszenia od mieszkańców Poznania o tym, że zostali oni oszukani.

"Pierwszą informację policjanci dostali z rejonu poznańskiego Nowego Miasta. Okazało się, że w godzinach przedpołudniowych do wracającej samotnie z zakupów seniorki podeszła kobieta, która przedstawiła się jako pracownica spółdzielni mieszkaniowej. W rozmowie, poinformowała starszą Panią, że celem jej wizyty jest sprawdzenie instalacji w związku z awarią wody. Kiedy została wpuszczona do mieszkania, nakazała kobiecie puszczać wodę słuchawką z prysznica do wanny i pilnować, aby ta trafiała prosto w odpływ. Po zakończonej wizycie, pokrzywdzona zorientowała się, że z mieszkania zostały jej skradzione pieniądze w kwocie 35 tysięcy złotych oraz cenne pamiątki. Natychmiast poinformowała o tym Policję" - relacjonuje sierż. sztab. Łukasz Paterski z poznańskiej policji.

Kolejne dwa zgłoszenia z rejonu Grunwaldu i Nowego Miasta dotyczyły oszustwa metodą "na policjanta". "W tych przypadkach modus operandi oszustów był podobny. Starsze kobiety otrzymywały telefon na numer stacjonarny od osoby podszywającej się za policjanta z wydziału kryminalnego, który przekazał im informację, że prowadzi ,,akcję" przeciwko oszustom. Aby pomóc "funkcjonariuszom" w złapaniu szajki złodziei postąpiły zgodnie z instrukcją i spakowały wszystkie oszczędności oraz posiadaną biżuterię do reklamówki i wyrzuciły przez okno. Tym sposobem seniorki straciły pieniądze i kosztowności o łącznej wartości kilkudziesięciu tysięcy złotych" - dodaje policjant.

Policjanci nieustannie apelują o rozwagę i przypominają, że należy uważać, kogo wpuszczamy do domu. Po raz kolejny podkreślają też, że policjanci prowadząc swoje działania, nigdy nie proszą o pieniądze.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

3℃
0℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
32.03 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro