Reklama
Reklama

W stolicy Wielkopolski zastanawiają się, czym jest "Dobrostan". Ruszył Poznań Design Festiwal

Zofia Kozłowska "Kołyska dla dorosłych" | fot. Materiały prasowe
Zofia Kozłowska "Kołyska dla dorosłych" | fot. Materiały prasowe

Tegoroczna edycja festiwalu odbywa się pod hasłem "Dobrostan". W programie święta wzornictwa jest blisko 40 wydarzeń: wystawy, warsztaty, projekcje filmowe, wykłady i dyskusje. Wszystkie wydarzenia dostępne są za darmo.

Podczas Poznań Design Festiwal lokalni designerzy, ale też goście z Warszawy, Katowic, Krakowa i Szczecina, przyjrzą się pojęciu dobrostanu, szczególnie istotnemu w tak dramatycznie szybko zmieniającej się rzeczywistości. Tegoroczne hasło ma skłonić do refleksji nad przejawami dobrostanu w architekturze, w przestrzeniach wspólnych i prywatnych, a także w kontakcie z przedmiotami codziennego użytku.

Posiadasz na swojej nieruchomości wyroby zawierające azbest? Pozbądź się problemu - złóż wniosek do 30.04.2024 r. Miasto Poznań pokrywa 100% kosztów związanych z likwidacją wyrobów azbestowych.
REKLAMA

"Wojna w Ukrainie, szalejąca inflacja, kryzys klimatyczny i energetyczny, kolejny rok pandemii skłaniają nas do zadania sobie pytania o to, czym jest dobrostan. Czy mamy zasoby, by go osiągnąć i zrobić to, posługując się narzędziami, których dostarcza świat sztuki i wzornictwa. Sprawdzimy, jak w czasach niepewności rozumieją to pojęcie współcześni projektanci i projektantki i jak bardzo jest nam ono potrzebne w 2022 roku. Jeszcze przed otwarciem festiwalu zapytaliśmy jego współtwórców, czym jest dla nich dobrostan. Odpowiadali, że to: równowaga między "chcę", "muszę" i "mogę"; przestrzeń, w której współgrają wolność i odwaga czy wreszcie moment spokoju, jak wtedy kiedy patrzy się na morze. Te różnorodne, osobiste definicje pokazują, jak pojemne jest to pojęcie"- mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.

W sumie przygotowano prawie 40 wydarzeń w 5 blokach programowych: kids design, cinema design, warsztaty dla dorosłych, wystawy oraz wydarzenia towarzyszące. Bogaty program imprezy jest dostępny dla wszystkich i bezpłatny.

"Nieważne, ile uczestnicy festiwalu wiedzą o designie - czy dopiero zaczynają z nim swoją przygodę, czy wiedzą już o nim prawie wszystko - kilkadziesiąt zaplanowanych wydarzeń ma wyzwolić kreatywność i motywować do twórczego działania" - tłumaczy Andżelika Jabłońska, dyrektorka festiwalu.

Większość wydarzeń odbywa się w Starym Browarze i Centrum Kultury Zamek. Szczegóły oraz zapisy tutaj.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

10℃
3℃
Poziom opadów:
7.3 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
5.05 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro