Reklama

Ruszyła budowa tunelu w Kobylnicy. Wiemy, jakie będą utrudnienia w ruchu

fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu
fot. Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Poważne zaczną się w październiku.

Już w czwartek pisaliśmy o rozpoczynającej się budowie tunelu w Kobylnicy, na którą od lat czekają mieszkańcy. Tunel znacznie usprawni ruch w tym miejscu. Każdego dnia w tym miejscu pojawia się 12,5 tysiąca samochodów, które dzięki tunelowi nie będą musiały czekać w korku na przejazd pociągu.

Nie czekaj. Od 1 stycznia 2024 r. korzystanie z bezklasowych kotłów jest karalne. Wymień kopciucha w miejskim programie Kawka Bis. Zgłoś się i otrzymaj nawet 40 000 zł.
REKLAMA

Całość będzie kosztować około 50 mln złotych, z czego prawie połowę wyłożyli kolejarze. - Zakres prac obejmuje budowę 70-metrowego tunelu pod torami, a także około 500 metrów dróg dojazdowych - opowiada Marek Borowczak, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Poznaniu. - Powstanie 7-metrowa jezdnia, szerokie chodniki i ścieżka rowerowa. W ramach odrębnego projektu powstanie rondo na skrzyżowaniu ulic Swarzędzkiej i Poznańskiej.

Już od wtorku kierowcy poruszający się ulicą Dworcową w Kobylnicy muszą się liczyć z utrudnieniami. Chodzi o miejscowe przewężenia jezdni. - Później stanie się ona jednokierunkowa na odcinku od Krótkiej do Swarzędzkiej. Objazd zostanie wyznaczony ulicami Polną i Krótką - wyjaśnia Starostwo Powiatowe w Poznaniu.

A co później? W październiku kierowców czekają poważniejsze utrudnienia. Oto szczegóły:

- dla samochodów ciężarowych ulica Swarzędzka (droga powiatowa nr 2407P) będzie zamknięta w Kobylnicy. Objazd zostanie poprowadzony drogą krajową nr 92 (ulicą Bałtycką w Poznaniu) i drogą wojewódzką nr 194.

- dla samochodów osobowych planuje się objazd w ciągu ulicy Dworcowej, w miejscu przecięcia budowanego tunelu z ulicą Dworcową. Tutaj objazd zaplanowano na południe od drogi, tymczasową drogą zbudowaną na działce rolnej oraz ulicami Krótką i Prostą. Ruch na ulicy Dworcowej, od ulicy Krótkiej do ulicy Swarzędzkiej, będzie odbywał się jednokierunkowo, w kierunku ulicy Swarzędzkiej.

- na ulicy Swarzędzkiej utrudnienia będą w miejscu włączenia budowanej nowej drogi w ulicę Swarzędzką (na wysokości posesji nr 10) oraz na włączeniu do drogi wojewódzkiej nr 194 (pomiędzy linią kolejową a drogą wojewódzką nr 194).

- Ruch pojazdów osobowych będzie utrzymany, okresowo należy liczyć się jednak z ruchem wahadłowym na tych odcinkach. Przejazd kolejowy będzie czynny do czasu uruchomienia tunelu pod linią kolejową - dodaje.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

31℃
17℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
12 km
Stan powietrza
PM2.5
13.21 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro