Reklama

Ogromna inwestycja pod Poznaniem staje się faktem. Zbudują tunel za 50 mln zł

fot. Witold
fot. Witold

Na tę inwestycję mieszkańcy Kobylnicy, ale nie tylko czekali od dawna.

Mowa o 70-metrowym tunelu, który zapewni bezkolizyjny przejazd pod torami kolejowymi na linii Poznań Wschód - Skandawa. W ramach zadania przebudowane zostaną również dojazdy (w sumie około 500 metrów dróg). Powstaną 7-metrowa jezdnia, 2-metrowy chodnik i tej samej szerokości ścieżka rowerowa. Koszt inwestycji to około 50 mln zł. "Inwestycja będzie współfinansowana z budżetów powiatu poznańskiego, gminy Swarzędz i PKP" - informowała na początku roku Katarzyna Wozińska-Gracz ze Starostwa Powiatowego w Poznaniu. "Dzięki tunelowi będzie można zapomnieć o utrudnionym dojeździe do przejazdu kolejowego" - mówił zaraz po podpisaniu umowy, Jan Grabkowski, starosta poznański. "Usprawniony zostanie przejazd w kierunku Poznania, Swarzędza, Pobiedzisk i Gniezna. Krótko mówiąc, na inwestycji skorzystają wszyscy mieszkańcy tej części aglomeracji. Dla mnie to największy kontrakt drogowy jaki realizuje powiat w swojej historii" - dodał.

Jak właśnie zauważono, w miejscu inwestycji już zaczęło się coś dziać, czego dowodem są nadesłane do nas w czwartek zdjęcia. To, że prace ruszą zapowiadał kilka dni temu za pośrednictwem mediów społecznościowych burmistrz Swarzędza Marian Szkudlarek. Jak podkreślił, to największa inwestycja gminy. "29 sierpnia został wydany ZRID, czyli zgoda na tę inwestycję. W ciągu najbliższych kilku dni wykonawca będzie miał przekazany plac budowy, myślę, że na przełomie września i października przystąpi do prac już tych związanych z budową tunelu. Za rok o tym czasie myślę, że będziemy mogli mówić o tym, że ta potężna i wyczekiwane inwestycja będzie zrealizowana"- mówił.

Faktem jest też, że na początku tygodnia również starosta poznański zatwierdził decyzję ZRID (zezwolenie na realizację inwestycji drogowej) dla budowy tunelu w Kobylnicy. "Dzięki temu jeszcze w tym tygodniu będziemy mogli przekazać plac budowy" - informuje Zarząd Dróg Powiatowych w Poznaniu.

W pierwszym etapie z utrudnieniami kierowcy muszą się liczyć na ulicy Dworcowej w Kobylnicy. Kolejne zmiany organizacji ruchu, już poważniejsze, mają być wprowadzone w październiku, ale poprzedzą je stosowne informacje.


Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

20℃
10℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
14 km
Stan powietrza
PM2.5
7.78 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro