Kontrowersyjna wystawa ludzkich ciał znowu przyjeżdża do Poznania
7 października w Poznaniu rozpocznie się wzbudzająca kontrowersje wystawa ludzkich ciał autorstwa doktora Gunthera von Hagens.
Ostatni raz wystawa odbywała się w naszym mieście 5 lat temu i wzbudzała duże emocje. Tym razem ekspozycję będzie można zwiedzać od 7 października do 15 stycznia, a wystawa zostanie zorganizowana na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Wystawa Body Worlds promowana jest jako "najliczniej odwiedzana wystawa świata" - do tej pory odwiedziło ją ponad 50 milionów osób na całym świecie. Twórcą wystawy jest dr Gunther von Hagens, wynalazca plastynacji. Dzięki dawcom organów uzyskał narządy wewnętrzne ludzi i dokładnie prezentuje ich położenie względem siebie. Plastynacja to najkrócej ujmując przekształcenie ludzkiego ciała w anatomiczny model, który ukazuje wnętrze człowieka w sposób, w jaki dotąd go nie ukazywano.
- W 2017 roku w Poznaniu prezentowana była wystawa Body Worlds z cyku VITAL. Zwiedzający mieli wtedy możliwość poznania tajników i potencjału ludzkiego ciała. Mogli szczegółowo dowiedzieć się jak żyć długie lata w zdrowiu i z zachowaniem witalności oraz pełni sił. Na obecnej wystawie The Cycle of Life zwiedzający będą mieli możliwość poznania zmian zachodzących w ludzkim ciele - od poczęcia, poprzez okres niemowlęcy, dzieciństwo, dojrzałość, aż po jesień życia - wyjaśniają organizatorzy. - Wystawa prezentuje autentyczne ludzkie ciała i fascynujące instalacje multimedialne, pozwala odkryć tajemnice i skomplikowane zagadki ludzkiego organizmu. Wszystkie eksponaty, które znajdują się na wystawie, a jest ich ponad 160, są prawdziwe. Ciała pochodzą od dawców, którzy za życia zgodzili się je przekazać na rzecz Instytutu Plastynacji w Heidelbergu. W instytucie tym prowadzony jest specjalny program dawców ciał na potrzeby plastynacji - dodają.
Jak tworzy się plastynaty? Najpierw ciało wypełnia się formaliną, by zatrzymać rozkład tkanek. Następnie rozpoczyna się usuwanie skóry i tkanki tłuszczowej - chodzi o odsłonięcie wnętrza ciała. Kolejny etap to zamoczenie ciała w rozpuszczalniku, by później rozpuszczalnik zamienić na chemiczne tworzywo sztuczne, które w specjalnie przygotowanych warunkach (próżnia) wnika we wszystkie komórki. Pod koniec procesu ciało układane jest w odpowiedniej pozie, a finalnie jest utwardzane.
Anatomiczne modele od 25 lat są prezentowane w różnych zakątkach świata i za każdym razem wzbudzają tyle samo emocji. Bilety wstępu można kupić przez stronę internetową bodyworlds.pl. Kosztują 60 i 70 złotych (normalne odpowiednio w dni robocze i weekendy) oraz 50 i 60 złotych (ulgowe w dni robocze i weekendy). Dostępne są też nieco tańsze bilety szkolne. Dzieci do 6 lat wchodzą na wystawę bezpłatnie.
Najpopularniejsze komentarze