Reklama
Reklama

Czeka nas kolejny wydatek. Nowelizacja ustawy wprowadza nowy obowiązek

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Stefan Lehner / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Stefan Lehner / pixabay.com

O co chodzi?

Sejm przyjął nowelizację ustawy dotyczącej poprawy efektywności energetycznej budynków. Jak ustalił Fakt, zapisano w niej informacje o obowiązku sporządzenia świadectw charakterystyki energetycznej każdego budynku mieszkalnego - indywidualnego oraz wielorodzinnego.

Z relacji dziennika wynika, że zmiany są konieczne ze względu na dostosowanie polskiego prawa do wymogów unijnych. Nowe przepisy mają pozwolić zaoszczędzić energię, a tym samym zmniejszyć koszty eksploatacji budynków. Dla mieszkańców oznacza to jednak wydatek w wysokości kilkuset złotych.

Z ustaleń Faktu wynika, że koszt przygotowania certyfikatu energetycznego zaczyna się od 200 złotych (w przypadku mieszkania), a kończy na dużo wyższej kwocie - ponad 500 złotych - w przypadku domów jednorodzinnych. W przypadku dużych domów może to być jeszcze więcej, bo opracowanie certyfikatu wyceniane jest indywidualnie. Brak takiego certyfikatu będzie natomiast skutkować karą w wysokości kilku tysięcy złotych.

Teraz decyzję na temat nowelizacji ustawy podejmować będzie Senat. Zmiany mają wejść w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia, a więc prawdopodobnie wiosną przyszłego roku.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

23℃
14℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
13 km
Stan powietrza
PM2.5
10.03 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro