Reklama
Reklama

Pracownicy MPK i ZTM dostaną jednorazowy dodatek inflacyjny? Nie tylko oni mają otrzymać wsparcie

Zdjęcie ilustracyjne | fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com
Zdjęcie ilustracyjne | fot. PhotoMIX-Company / pixabay.com

Wyjaśniamy.

Na wtorkowej sesji Rady Miasta urzędnicy zdecydowali, by dodatkowe 1,8 mln złotych przeznaczyć na wynagrodzenia dla pracowników pracowników miejskich jednostek organizacyjnych, Urzędu Miasta Poznania oraz spółki MPK. Zaczęły się pojawiać informacje, że "dodatek inflacyjny" trafi jedynie do pracowników poznańskiego przewoźnika i Zarządu Transportu Miejskiego. Jak więc jest w rzeczywistości?

- 20 września wznowione zostały rozmowy ze stroną związkową, z którą podpisano w czerwcu porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń pracowniczych w 2022 roku - tłumaczy Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego UM. - Obecnie trwają uzgodnienia m. in. dotyczące wysokości i sposobu wypłaty jednorazowej kwoty wyrównania inflacyjnego dla pracowniczek i pracowników miejskich jednostek organizacyjnych, Urzędu Miasta Poznania oraz spółki MPK - dodaje.

Jak podkreśla Kasprzak, o wynikach negocjacji w pierwszej kolejności powiadomieni zostaną pracownicy. - Zmiany budżetu uwzględniające część środków finansowych z przeznaczeniem na ten cel zostały przyjęte na wtorkowej sesji Rady Miasta Poznania, a pozostałe zostaną przedstawione Radzie do akceptacji na kolejnej sesji budżetowej - dodaje.

Przypomnijmy, że we wtorek poznańscy urzędnicy protestowali domagając się podwyżek. Rozmawiał z nimi Jacek Jaśkowiak, który przyznał, że oczekiwania pracowników są zasadne. - Chciałbym móc zrealizować żądania pracowników. Uważam, że wykonują ciężką i odpowiedzialną pracę, za którą należy im się godne wynagrodzenie. 700 zł podwyżki, której się domagają, to dla Miasta wzrost wydatków o ponad 130 mln zł w skali roku. Tymczasem nasze dochody, na skutek działań rządu, z roku na rok realnie maleją - powiedział. Dodał, że będzie robić wszystko, by wypracować kompromis.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

6℃
1℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
15 km
Stan powietrza
PM2.5
28.09 μg/m3
Dobry
Zobacz pogodę na jutro