Reklama
Reklama

Władimir Putin ogłosił częściową mobilzację. Rosjanie masowo wykupują bilety lotnicze w jedną stronę

fot. President of Russia / TT
fot. President of Russia / TT

Próbują opuścić kraj.

W środę prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił w kraju częściową mobilizację. Pierwszą od czasu II wojny światowej. Co ona oznacza? Do walki z Ukrainą ma zostać wezwanych 300 tysięcy osób z doświadczeniem wojskowym. Chodzi więc o rezerwistów. Mobilizacja nie obejmuje osób poniżej 27. roku życia. Wezwani do walki Rosjanie mają przejść szkolenie zanim trafią na front.

W środę poinformowano, że mobilizacja rozpocznie się jeszcze tego samego dnia. Na reakcję społeczeństwa nie trzeba było długo czekać. Jak podaje Agencja Reutera, z systemów rezerwacyjnych w Rosji zaczęły masowo znikać bilety lotnicze w jedną stronę. Rosjanie próbują opuścić kraj. Większość biletów już się sprzedała, a te, które zostały w ofercie, mają horendalne ceny - około 20 tysięcy złotych.

Choć nie wprowadzono w Rosji zakazy opuszczania kraju dla mężczyzn, Rosjanie obawiają się, że jego wydanie jest tylko kwestią czasu. Tymczasem pojawiają się już doniesienia o planowanym wprowadzeniu stanu wojennego w niektórych regionach Rosji. Już zmieniono natomiast kodeks karny, w którym zaostrzono kary m.in. za dezercję lub dobrowolne poddanie się.

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

0℃
-8℃
Poziom opadów:
0 mm
Wiatr do:
10 km
Stan powietrza
PM2.5
86.72 μg/m3
Zły
Zobacz pogodę na jutro